آشنایی با شورای نگهبان

در کشور ما ، با توجه به اولویت موازین شرعی و قانون اساسی بر قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی ، این وظیفه به عهده ” شورای نگهبان ” قرار گرفته است تا مصوبات مجلس را مورد رسیدگی قرار دهد تا در صورت مغایرت با شرع یا قانون اساسی ، از تصویب آنها جلوگیری کند . چند مورد در مجلس همکار ما بودند و در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که ابتدا شورای نگهبان نظر مساعد ندادند، ولی بعد آنها را تایید کردند؛ برخی رای آوردند و بعضی موفق نشدند. کی روش: داور قبل بازی میخواست ما را بترساند؛ ما مصر هستیم! عضو حقوقدان شورای نگهبان یادآورشد: ما به دنبال مانع تراشی در این زمینه نیستیم بلکه به دنبال حل مشکل هستیم. وی در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی نامزدهای ریاست جمهوری درباره دلایل رد صلاحیت و امکان اصلاح قانون گفت: ما همیشه از اصلاح قانون انتخابات استقبال کردیم و در یک ماه گذشته چند عضو شورای نگهبان این موضوع را گفتند، طبیعتاً اگر قانون تغییر کند ما پایبند هستیم.

همچنین آقای زاکانی یکبار در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شد و پس از آن در انتخابات مجلس تایید شد و از طریق مجلس شورای اسلامی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شد و در سال ۱۴۰۰ مجددا شورای نگهبان ایشان را برای انتخابات ریاست جمهوری تایید کرد. محسوب خواهد شد ودر دوران نمایندگی فقط حقوق نمایندگی را دریافت خواهند کرد.

مواضع بنده در مسئله فتنه ۸۸ دارای این اصول بوده است و برای تفصیل آن می توان به متن سخنرانی ها رجوع کرد. آنچه در اختیار ماست از ارثی است که به ما رسیده بنده قبل از انقلاب از سال ۱۳۵۶ در قلهک شمیران زندگی می کردم، آن هم در ملک پدری، پدر بزرگ ما فردی غیرروحانی و اهل کسب بود. ما اینک به همه نخبگان وخواص عزیزوبزرگواردرسراسرکشورمخصوصا ائمه محترم جمعه که تریبون نمازهای جمعه را دراختیاردارند اعلام میکنیم دراین ” جنگ نرم ” موضع خود را روشن کنند . احمد جنتی نخستین فردی بود که با حکم آیت الله علی خامنهای، رهبر ایران در 14 فروردین 71 به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد. 1 – ائمه جمعه دائمی.

در توضیح شورای نگهبان آمده است: «مجموع بودجه پیشنهادی برای شورای نگهبان در سال ۱۴۰۱، ۲۷۷ میلیارد تومان است این در حالی است که رقم مصوب مجلس شورای اسلامی برای شورای نگهبان در قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور ۴۹۱ میلیارد تومان متشکل از ۳۳۱ میلیارد تومان برای فعالیتهای دائمی شورای نگهبان و ۱۶۰ میلیارد تومان ناظر بر وظیفه نظارت بر انتخاباتهای سال ۱۴۰۰ (ریاستجمهوری، میاندورهای مجلس شورای اسلامی و میاندورهای مجلس خبرگان رهبری) بوده است». ایراد سوم هم مربوط هیئت عالی نظارت بر سیاستهای کلی نظام بود که گفتند این مصوبه با سیاستهای عالی نظام مغایرت دارد و باید در این مورد توضیح داده شود. علی جدی در گفتوگو با ایلنا در مورد ایرادات شورای نگهبان به طرح واردات مشروط خودرو اظهار کرد: یکی از ایراداتی که شورای نگهبان به مصوبه مجلس مبنی بر واردات خودرو در ماده 4 داشت، مربوط به ارز بدون منشا بود که گفتند ابهام دارد و باید توضیح داده شود. با این حال، نباید بر رفتارهای سوالبرانگیز شورای نگهبان چشم بست و زبان به انتقاد نگشود.

راجع به مسائل جنسی آزادیم هرچه میخواهیم بسازیم، اما انتقاد سیاسی نه! علیه آقای هاشمی میتوانیم فیلم بسازیم، اما در باره جنتی و شورای نگهبان نه! یعنی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و اجتماعی بدون حضور واقعی مردم و رقابت همگانی نه عدالت اسلامی محقق می شود، نه توسعه یا پیشرفت اسلامی بر این اساس، اصل بر عدم دخالت حکومت در این عرصه هاست. تسنیم پلاس نوشت:متاسفانه آقای بهادری نه تنها خبر را دقیق نخوانده، تکذیب کردند بلکه با طرح این موضوع موجب بروز اختلاف میان دولت و مجلس می شوند! نظام انتخاباتی ما این موضوع را تائید نمیکند و نظام ما شخص محور است. محمد کرمی، رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان تهران: تعداد سگ های بلاصاحب در حال حاضر واقعا زیاد شده و این مقداری برای ما نگران کننده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اصل ۵۰ قانون اساسی و تذکر رئیس سازمان محیط زیست درباره بودجه گفت: ما درباره محیط زیست حساسیت داریم. اگر لایحه بودجه از طرف دولت اعلام میشود قاعدهاش این است که نظرات کارشناسی راجع به محیط زیست شنیده شده ولی اگر در شورای نگهبان مفاد مصوبه موجب آلودگی یا تخریب غیرقابل جبران محیط زیست شود با اشکال از طرف شورای نگهبان مواجه میشود. ماده ۲۱. در موارد مغایرت قوانین با شرع موضوع ماده ۱۹ نظر اکثریت فقهای شورای نگهبان به رئیس جمهوری اعلام میشود تا از طرف وی اقدام لازم به عمل آید. اکنون بسیارروشن ومبرهن است که ازیک طرف به رهبری هاشمی رفسنجانی بعنوان افرادی دنیا دوست ، دنیا پرس واشرافی گرا وقدرت طلب وابسته به غرب که ازهروسیله ی صحیح ونا صحیحی برای رسیدن به مطامع دنیائی خود بعنوان گروه ” ظالم ” بهره میبرند وازهیچ دروغ وتهمت افتراء وفتنه گری وفتنه انگیزی فروگزارنیستند . گفته شده این دیدگاه صحیح نیست و کسی از آن طرفداری نکرده است.

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید. شرایط فقاهت و آگاهی از مقتضیات زمان و مسائل روز از جمله شواهد درستی این دیدگاه شمرده شده است. آیا با این همه شواهد به صواب نزدیکتر نبود که احتمال می دادند یک جریانی که به قدرت اطلاعاتی هم تکیه دارد، برای اغراض خاصی، به دنبال سرهم بندی کردن مجموعه ای در هم و برهم از اطلاعات غلط است، با این هدف که منجر به حذف فردی از صحنه انتخابات گردد؟ متاسفانه در زمان بررسی صلاحیت حقیر همان دستگاه امنیتی، اطلاعاتی به آن شورا گزارش داد که فرزند من و همسرش تابعیت کشور خارجی دارند، که این مورد هم صد در صد دروغ است.

ارائه اطلاعات مغشوش و ارزیابی نشده روش متداول دستگاه های اطلاعاتی برای مشوه کردن ذهن تصمیم گیران است. حکومت کردن مستلزم داشتن اختیاراتی است و بدون آن مملکت داری مقدور نخواهد بود . از آنجایی که نویسندگان پیشنویس قانون اساسی، عموماً از تحصیلکردگان در کشور فرانسه و متأثر از سنت حقوقی آن کشور بودند، برای نظارت بر انطباق قوانین با قانون اساسی، نهادی مشابه شورای قانون اساسی فرانسه تأسیس کرده و آن را «شورای نگهبان قانون اساسی» نامیدند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران بر اساس اصول و ضوابط اسلامی است. در دولت وقت، هزاران مدیر مشغول کار هستند؛ در حوزه های مختلف تولید، خدماتی، اجرایی، امنیتی، فرهنگی، علمی، حقوقی و…

  • اخبار انتخابات
  • گلزنی کنعانی زادگان برای الاهلی
  • دلیل عدم حضور علی دایی در بازی منتخب ٩٨ و سرخابی ها
  • پاسخ کنعانی به کاپیتان سابق استقلال(عکس)
  • جای خالی علی دایی در بازی پیشکسوتان (عکس)

هادی طحان نظیف گفته بود شورای نگهبان مجری قوانین حوزه نظارت بر انتخابات است و به آن اشکالات مختلفی وارد میداند. البته پیشینه نظارت بر قانونگذاری در ایران، در اصل دوم متمم قانون اساسی مشروطه وجود داشت که به «اصل طراز» معروف بود و براساس آن، اظهارنظر درباره شرعی بودن مصوبات قوه مقننه بر عهده مجتهدین طراز اول بود. فلذا وجود یه نهاد و یا شورایی لازم است تا بر تصویب قوانین عادی در راستای قوانینی اساسی و همچنین شرع مقدس اسلام نظارت کند . ماده۲۹. سخنگوی شورای نگهبان کلیه امور اطلاعرسانی مربوط به وظائف و اختیارات شورا را بر عهده دارد و با توجه به نظرات شورا و مشورت با مشاوران اطلاعرسانی سیاست و خطمشی مربوط به اطلاعرسانی را تعیین خواهد کرد و نیز جلسات منظمی برای مشاوره در امور جاری با مشاوران خواهد داشت. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی راجع به استعفای جنتی مطالبی را بیان کرد. محمدباقر خرمشاد معاون سیاسی وزارت کشور اعلام کرده این وزارتخانه تصمیم گرفته لایحه جامع انتخابات دولت روحانی را بازگرداند و پس از اصلاح به مجلس ارائه دهد.