آنچه از کرونای امیکرون میدانیم

توجه به پلتفرم واکسن پروتئین نوترکیب برای تولید واکسن کرونا به همین دلایل افزایش یافته است. در همین حال، تعداد زیادی از پروژههای واکسنهای پروتئین نوترکیب علیه ویروس کرونا در سراسر دنیا حال پیشرفت و ساخت هستند. در ایران نیز واکسن پروتئین نوترکیب اسپایکوژن که مهرماه امسال مجوز مصرف را دریافت کرد، حاوی قسمتی از ویروس کرونا با نام اسپایک است که باعث ایجاد ایمنی در برابر این ویروس میشود. واکسن اسپایکوژن تنها واکسن پروتئین نوترکیب موجود در کشور است که شامل تمامی بخشهای پروتئین اسپایک ویروس کرونا است.

اما امیکرون بالاترین سرعت انتشار را در بین سویههای دیگر دارد، بهطوریکه در طی دو روز بیش از صد هزار نفر در کشور انگلستان به این بیماری مبتلا شدهاند. پاسخ به تمامی سؤالات در زمینه یک بیماری نیازمند سالها مطالعه و تجربه است. بهترین پاسخگو به سؤالات شما یک پزشک متخصص است. اما در ادامه با هم سؤالات جامعی که در ذهن مخاطبان شکل میگیرد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. دلتا و امیکرون تفاوتهای فاحشی با یکدیگر دارند. برای مثال Omicron در مجاری تنفسی هفتاد برابر سریعتر تکثیر میشود، اما دلتا در ریهها 10 برابر سریعتر از اومیکرون رشد میکند. هنوز شناخت کاملی در رابطه با امیکرون صورت نگرفتهاست، اما چیزی که کاملا عیان است، این است که دلتا علائم خطرناکتری دارد و احتمال منجر به مرگ بالاتری را داراست.

بااینوجود، برای تأیید زمان دقیق بروز علایم کرونا گوارشی در افراد، تحقیقات بیشتری لازم است. حدود 20٪ از افراد مبتلا به کرونا فقط علائم گوارشی را تجربه میکنند و گاهی اوقات این علائم قبل از ایجاد علائم تنفسی یا تب ایجاد میشود. عفونت ویروس کرونا میتواند برخی از افراد را با انواع بیماریهای قلبی از جمله التهاب ماهیچهی قلب روبرو کند.

سویه امیکرون، آخرین جهش شناخته شده از ویروس کرونا در سطح جهان است که هنوز اثرات، قدرت انتقال و تفاوت های آن با سویه قبلی یعنی سویه دلتا در حال بررسی و پیگیری است. اولین موارد امیکرون درآفریقای جنوبی دیده شدند و برای اولین بار توسط این کشور به سازمان بهداشت جهانی با آمار 114 مورد گزارش شد.

اما انواع دیگری از این ویروس هستند که با علائمی شدیدتر همراه میشوند؛ مانند سارس، مرس و کووید ۱۹. با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن نام رسمی انتخاب کردهاست – کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشارهای دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹. این نوع کرونا ویروس قبل از این همهگیری در انسان دیده نشده بود.

آزمايش سرولوژي با بهرهگيري از آزمايش اليزا، ميتواند در ارزيابي سرمهاي حاد و بهبود يافته، کمککننده باشد همچنین استفاده از ميکروسکوپ الکتروني ، در رديابي ذرات مشابه کرونا ويروس در نمونه هاي مدفوع در شرایط خاص قابل استفاده میباشد. هيچ درمان و واکسني براي عفونت هاي کرونا ويروس وجود ندارد. کنترل انتقال تنفسي سرماخوردگي ناشي از کرونا ويروس ها، کاري مشکل ميباشد و احتمالا به دليل خفيف بودن عفونت ، نيازي به کنترل نيست. قرنطينه افرادي که باSARS-Cov آلوده شدهاند و اندازهگيري تب مسافراني که از مناطق شيوع اين بيماري مسافرت کردهاند ، ميتواند از انتشار بيماري جلوگيري کند. هيچگونه واکسن يا درمان ضد ويروس خاص براي اين ويروس در دسترس نمي باشد.

واکسنها پروتئین اسپایک کرونا را هدف قرار میدهند تا سیستم ایمنی را برای حمله به ویروس هشدار دهند. اما با دانستههای دانشمندان تا به امروز جهشهای بسیار امیکرون که در حدود دوبرابر دلتا است، باعث شده این سویه قابلیت بالایی در فرار از سیستم دفاعی بدن پیدا کرده باشد. مقامات سازمان بهداشت جهانی گفتند هنوز مشخص نیست که آیا امیکرون نسبت به انواع دیگر قابلیت انتقال بالاتری دارد یا موارد شدیدتری ایجاد میکند.

در دوران کرونا چه بخوریم؟ یکی دیگر از راه های پیشگیری از بیماری کرونا ، داشتن تغذیه مناسب است. مواد مغذی که سیستم ایمنی را تقویت کنند، آنتیاکسیدانهای طبیعی داشته باشند و سرشار از مایعات باشند، از بهترین گزینههای تغذیه در ایام کرونا هستند. تعدادی از مواد مغذی شامل استفاده از آب لیمو (مرکبات دارای ویتامین C(، عسل و ادویهجاتی مانند زردچوبه هستند. همگی این مواد باعث افزایش تولید گلبولهای سفید (به عنوان سربازان مهم سیستم ایمنی بدن) در خون میشوند.

  1. وزوز گوش و کرونا ویروس
  2. کبودی لب یا صورت
  3. نوع دلتا (هندی) ویروس کرونا چیست و چه علائمی دارد؟
  4. تنگی نفس یا اختلال در تنفس
  5. تب: 83 تا 99 درصد
  6. ناتوانی در هوشیاری یا هوشیار ماندن

با استفادهی مداوم و صحیح از ماسک، رعایت بهداشت و اقدامات دیگر میتوان خطر انتقال علائم کرونا را کاهش داد. دکتر فاطمه حسنی دکترای روانشناسی از پزشکان عضو دکترتو در این ویدیو درباره نشانههای افسردگی بعد از کرونا و راهکارهایی برای مدیریت آن توضیح میدهند. بهطورکلی دو راه برای تشخیص کرونا ویروس در بدن افراد وجود دارد. یک راه، یافتن مقادیری از ویروس در نمونههایی است که از فرد مشکوک به آلودگی گرفته میشود.