ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

دانشمندان برجستهای در کشور داریم، کسانی را داریم که شاید پنج ماه متوالی خانه نرفته و به صورت شبانه روزی در آزمایشگاهها کار میکنند و این در حالی است که بسیاری کشورها در تولید واکسن و دارو موفق نبودند. دکتر عین اللهی با اشاره به آمار واکسیناسیون در کشور، اظهار کرد: در آغاز به کار من در وزارت بهداشت، از دی ماه ۹۹ تا تیر ماه ۱۴۰۰ تنها پنج میلیون واکسن تزریق شده بود؛ امروزه همه دنیا و دانشمندان معتقدند که بهترین روش مبارزه با کرونا واکسیناسیون است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که امروز در محل این وزارتخانه برگزار شد ضمن تشکر از همه رسانه ها برای همراهی وزارت بهداشت در دوران شیوع کرونا و انعکاس مشکلات مردم، با بیان اینکه در این همه گیری ما بیش از ۲۰۰ نفر از افراد جامعه سلامت را از دست دادیم و تعدادی هم خانواده هایشان درگیر شدند که در آمار ما نیست، گفت: ما صحنه های خیلی خوبی از ایثار و فداکاری داشتیم که در دنیا بینظیر بود، این در حالی است که بسیاری از کشورها دچار کمبود پزشک و تخت شدند و بیماران بر زمین ماندند، ولی در کشور ما با تلاش کادر بهداشت و درمان هیچ بیماری روی زمین نماند و بحران عظیمی مدیریت شد.

حجت الاسلاموالمسلمین مروی افزود: در مقابله با موج پنجم کرونا، هر آنچه ما در آستان قدس رضوی در حوزه بهداشت و درمان پای کار آوردیم، وظیفهای بوده که به انجامش باور داشتیم و در حد امکانات و مقدوراتمان، در خدمت بیماران و کادر درمان بودیم. در شروع کار حدود ۵۰ هزار مبتلا در روز، ۷۰۰ مرگ و میر و حدود ۸۰۰۰ بستری در آی سی یو داشتیم؛ یک فاجعه ملی در موج پنجم مشاهده کردیم و این موضوع به بنده و همکارانم نشان داد که اولویت اول ما مبارزه با کرونا است.

تاب آوری مردم در رعایت پروتکل ها کم شده که طبیعی است، اما باید عادت کنیم با کرونا زندگی کنیم چراکه اکنون در وسط آتش هستیم و کشورهای همجوار و کمی دوردستتر در موج ششم هستند که این موضوع ما را نگران میکند. دکتر عین اللهی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون مقاومت فردی را افزایش میدهد، اما باید توجه کرد که ویروس در جامعه همچنان وجود دارد که امیدواریم با گسترش میزان واکسیناسیون، تعداد بستری و مرگ و میر کاهش یابد، توضیح داد: واکسیناسیون وسیع در کشور انقلابی بود که انجام شد و اکنون رکورددار میزان واکسیناسیون روزانه هستیم؛ حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز در روز تزریق داریم که در اجرا بسیار سخت است.

  1. دوران مصونیت پس از اولین ابتلا چقدر است؟
  2. در محیطهایی که تعداد افراد بالاست حضور پیدا نکنید
  3. معاونت درمان
  4. بادام ۶ عدد
  5. اخبار واحدها

وی افزود: با سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی، به تدریج آمار زائران امام رضا (ع) هم به زمان اوج خواهد باز خواهد گشت، اما همچنان رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصلهگذاری باید مورد توجه داشته باشد. به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا وسیما ، دکتر سعید نمکی در جلسه اضطراری ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا کلانشهر تهران، با قدردانی از حمایت ها و توجه ویژه رهبر معظم انقلاب در مقابله با کرونا و توجه به مدافعان سلامت، خاطرنشان کرد: در عمرم تملق نگفتم، اما حمایت و بصیرتی که از رهبر معظم انقلاب دیدم، وظیفه دارم که بگویم و از خدا خواستم تا روزی که زنده هستم، سایه ایشان را بر سر ما حفظ بفرماید.

وی عنوان کرد: روزهای اول شیوع کرونا برای ما سخت و نفسگیر بود و عزیزانی که دست ما را در آن روزها گرفتند در یاد ما و تاریخ خواهند ماند، آقای دکتر مخبر از همان ثانیههای اول در کنار ما بودند و اعلام کردند تمام امکانات ستاد اجرایی را برای مقابله با این ویروس بسیج میکنند که این موضوع عامل دلگرمی ما بود و سپاسگزاری ویژه داریم.

وزیر بهداشت افزود: ما شهر مشهد را ویژه میبینیم و با توجه به اینکه حوزه پیشگیری را بر درمان مقدم میدانیم، تلاش خواهیم کرد نظارتهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این حوزه را تقویت کنیم چرا که در زمانهای خاص زائران بسیاری از شهرهای مختلف و حتی کشورهای دیگر به مشهد مقدس مشرف میشوند و ضروری است وضعیت سلامت آب، غذا و امکانات بهداشتی هتلها و اماکن اقامتی آنها به طور مستمر مورد پایش قرار بگیرد. به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم، اظهار داشت: امروز همچنین علاوه بر دیدار با آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در قم، از مرکز واکسیناسیون مصلی قم بازدید کردیم که این مرکز از نظر موجودی و تنوع واکسن کرونا و رضایت مراجعان، در وضعیت خوبی بود.

بهرام عین اللهی در دستوری از معاون درمان وزارت بهداشت و رییس سازمان اورژانس کشور خواست با فوریت به وضعیت مصدومان حادثه قطار شهری تهران در محدوده چیتگر رسیدگی کنند. به گزارش همشهری آنلاین، در متن پیام قدرانی بهرام عیناللهی آمده است: برگزاری پویش «سنگ تمام گذاشتید» رخداد فرخنده ای بود که با همت سازمان زیباسازی شهر تهران در زادروز حضرت زینب (س) رقم خورد و مراتب قدردانی و سپاس مجموعه وزارت بهداشت را بابت این کار شایسته تقدیم میکنم و امیدوارم پذیرا باشید. دکتر عین اللهی گفت: بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم سال گذشته با ظرفیت ۲۳۰ تخت بیمارستانی افتتاح شد و خدمات ارزنده ای به بیماران کووید۱۹ ارائه کرد و این بیمارستان به طور کامل تا دو هفته پیش، در خدمت بیماران کرونایی بود.

وی ادامه داد: متاسفانه در شروع کار با حجم بالایی از بیماران روبرو بودیم و چون خودم رییس بیمارستان لبافی نژاد بودم با تعداد زیادی از مرگ و میر و بیماران بدحال در آی سی یو روبرو بودیم. وی ادامه داد: به لطف خدا با مجموعه فعالیت هایی که در کشور انجام شده برای آینده هیچگونه نگرانی نداریم، امروزه ما در ۵ مرکز تولید واکسن را با انواع پلتفرم های موجود در دنیا داریم که این موضوع، امنیتی را برای آینده کشور ایجاد می کند. وی با بیان اینکه امروزه در مساله کرونا، سلامت مردم، عمدتا با واکسیناسیون محقق خواهد شد، گفت: در تمام مطالعاتی که در دنیا و در کشور خودمان انجام شده، ثابت شده که واکسیناسیون تنها راه حل مبارزه با ویروس ها است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری الگوی هوشمندانه و بلندنظرانه را به دنیا نشان داد و در مسائل مختلف اعلام کردند که تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستند، سفارشات و حمایت ایشان به نیروهای درمان در راستای مبارزه با کرونا باعث دلگرمی ماست. وزیر بهداشت افزود: ستاد اجرایی گامهای بزرگی برای توسعه نقاط کمتر برخوردار برداشته و نهضت بزرگی در توسعه زیرساخت آموزشی انجام داده است. در پایان این مراسم محموله شامل ۱۰۰ دستگاه تیوپس، ۱۰هزار داروی رمدسیور، ۱۰۰ هزار کیت مولکولی پی سی آر، ۱۰۰ هزار ماسک n۹۵ و ۱۰۰ هزار گان تولیدشده توسط ستاد اجرایی فرمان امام به وزارت بهداشت اهدا شد. وزیر بهداشت در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش تصریح کرد: صمیمانه مراتب قدردانی و سپاس بیکران خود و همه همکارانم را خدمت حضرتعالی که در برگزاری مراسم عزای حسینی، نمادین و همچون همیشه درس آموز و اسطوره وار عمل فرمودید تقدیم می دارم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درمورد افزایش حقوق دستیاران پزشکی گفت: بعد از سالیان طولانی حقوق دستیاری به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت. ایران شمار قابل توجهی از مهاجران خارجی را میزبانی میکند. دکتر نمکی گفت: من مدت ها هم قهر بودم هم دل شکسته ، بارها گفتم در صورت سهل انگاری این دستاورد ملی را از دست می دهیم و این دستاورد را لگد مال بی توجهی ها نکنیم. بنابراین برنامه اصلی ما این است که هم در حیطه پزشکی عمومی و هم حیطه تخصصی و فوق تخصصی افراد را بومی آموزش دهیم که در آن مناطق بمانند و زندگی کنند. معاون وزیر بهداشت افزود: در حال تدوین برنامه هایی هستیم تا بتوانیم معضل صندلی خالی پزشکان متخصص را برطرف کنیم تا هم کمبود نیروهای متخصص در مناطق محروم را جبران کنیم هم اینکه صندلی های خالی را به نحو مطلوب پر کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، محسن فرهادی با بیان این مطلب، اظهار داشت: ابتدا در سال 96 در استان تهران حدود 30 دفتر خدمات سلامت به صورت آزمایشی فعالیت کردند که دستاوردهای آن مثبت بود و به کل کشور گسترش دادیم و در حال حاضر حدود 160 دفتر خدمات سلامت فعال هستند که در این دفاتر، یک هزار و 700 نفر دانش آموخته رشته مهندسی بهداشت محیط بکار گرفته شده اند. در آن تاریخ بیماری آبله سالیانه جان حدود شصت هزار نفر را در ایران میگرفت و تنها سفارت فرانسه برای مصرف اتباع خود واکسن آبله به ایران وارد میکرد که قدری از آن را هم رایگان در اختیار مجلس حفظالصحه دولتی (بهداری) میگذاشت. وی گفت: کرونا باعث همدلی و وفاق شد و یقینا تمرینی برای مبارزه با سختیها بود که امیدوارم در آینده نزدیک شاهد مهار بیماری در کشور باشیم.