ایلان ماسک کیست و چگونه به ثروتمندترین و باهوش ترین فرد جهان تبدیل شد؟

هنگامی که چهارمین موشک آنها آماده پرتاب شد، آنها به آسمان خیره شده بودند و سکوت کرده بودند. ایلان به آسمان علاقه داشت و همیشه به ستارهها نگاه میکرد و میخواست تا به سیارات دیگه سفر کند. این شیوه تحصیل بیانگر اراده قوی، استعداد ذاتی و توانایی های بالای ایلان است در حالی که تنها ۲۴ سال داشت. حتی این پول زیاد باعث دست کشیدن ایلان از آرزوها و ایده های او نشد. حتی شرکت اتومبیلهای برقی که ایلان در آن سرمایه گذاری کرده بود نیز موفق به تولید خودرو کارآمدی نشد و این برای او یک شکست بزرگ بود. در نهایت بازگشت و با سرمایه گذاری 100میلیون دلار شرکت موشکی خود با نام SpaceX را تاسیس کرد.

  • مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)
  • برنارد آرنو (Bernard Arnault)
  • جف بزوس در سال 1964 در شهر نیو مکزیکو پا به جهان گذاشت
  • سن: 48 سال
  • ثروت: ۱۸۱ میلیارد دلار

خوب است بدانید که موشکهای آنها از قابلیت برنامهریزی مجدد برای بازگشت برخوردار بودند. تام کریشر و AP خوب خواهند بود. خوب است بدانید که برخلاف نظر پروفسور هاوکینز، ایلان ماسک اعتقاد دارد که با تغيير در مصرف انرژی، میتوان دنیا را پاک نگه داشت و به موفقیت رسید. قبل از فروش PayPal، ماسک بهعنوان بزرگترین سهامدار این شرکت محسوب میشد ولی پس از مدتی در سال ۲۰۰۲،ایبی کمپانی PayPal را حدود ۱.۵ میلیارد دلار خریداری کرد که در نتیجه فروش مبلغ ۱۶۵میلیون دلار به ایلان رسید.

با تلاش و پشتکار این دو برادر این کمپانی خیلی زود توانست به موفقیت برسد. موفقیت ایلان تنها در پرتاب موشک خلاصه نشد و او توانست بهعنوان مدیرعامل شرکت اتومبیل برقی خودروهای کاملا اتومات، ایمن و سریع خود را با نام برند تسلا موتورز تولید کند. تسلا نهایتا اولین خودروسازی شد که به ارزش شگفتانگیز یک تریلیون دلار رسید، اما نام مدیرعاملی که ۱۵سال پیش این کمپانی را به مطبوعات معرفی کرد، با نام این برند همردیف نشد و در نتیجه قطعا او به عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ شناخته نشد؛ بلکه این ایلان ماسک، اولین سرمایهگذار تسلا و مدیرعامل فعلی این شرکت بود که لقب ثروتمندترین را به خود اختصاص داد. با این حال ایلان ماسک ناامید نشد و به تلاش خود ادامه داد. این کتاب نگاهی به زندگی ایلان ماسک میاندازد.

این کتاب به زندگی کارآفرین معروف آمریکایی و خالق شرکتهای اسپیساکس، تسلا و سولارسیتی میپردازد. لورنس لری پیچ، کارآفرین و مبتکر آمریکایی که موتور جستجوی اینترنتی گوگل (Google) را بنا نهاد، یکی دیگر از ثروتمندترین افراد جهان است. هم اکنون او بهعنوان یکی از ده شخصیت تأثیر گذار جهان برگزیده شده است. هم اکنون وی موفق شده با ذکاوتی که دارد فعالیتهای بسیاری را در راستای بهبود زندگی بشر انجام دهد. وی در راستای اهدافش به فکر خرید موشکهای قدیمی برای بازسازی افتاد و به مسکو رفت.

آرزوهای ایلان ماسک برای پیشرفت بشریت خیلی زود به واقعیت تبدیل شدند، او قصد دارد اولین موشکهای خود را به مریخ بفرستد تا بشر بتوانند در مریخ به زندگی خود ادامه دهند. اما ایلان در این شرکت هم، با هیئتمدیره، مشکلاتی داشت. وضعیت او در نقطه حساسی قرار داشت چون در صورت این شکست مجبور بود دست از ادامه کار بکشد. و سپس نقش فعالی در طراحی ماشین های tesla roadster و بدنه تمام کربن آنها داشت.

گروه فناوری:”Tesla Bot” مهمترین محصولی است که تسلا امسال در حال توسعه آن است. شرکت تسلا موتورز یا Tesla در سال 2003 تأسیس شد. ۲۲ میلیون دلار سهم ایلان بود که پس از فروش شرکت به وی پرداخت شد و او توانست تا قبل از ۳۰ سالگی به پول بزرگی دست یابد و میلیونر شود. با این حال براساس آمارها به نظر می رسد که وی بتواند در روزهای پایانی سال، ثروت خود را به 200 میلیارد دلار برساند که این امر به معنای کنار رفتن ایلان ماسک و جف بزوس خواهد بود. چندی پیش، ایلان ماسک در توییتی نوشت که در بخش هوش مصنوعی تسلا نیاز به برنامه نویس دارد. پتانسیل بیحدوحصر اکتشافات فضایی و حفظ آینده نسل بشر به سنگ بنای منافع پایدار ماسک تبدیلشده بود و وی در این راستا بنیاد ماسک را تأسیس کرده است که به اکتشافات فضایی و کشف منابع انرژی تجدید پذیر و تمیز اختصاص دارد.

هدف وی از این کار ایجاد زندگی بهتر برای بشر در فضا است. ایلان ماسک به دنبال قدرت، پول و شهرت نبود و تنها به هدف اصلی خود که ایجاد رفاه بیشتر بشر برای زندگی بهتر است فکر میکند. ایلان ماسک اخیرا یکی از شرکتهای اینترنتی خود به نام پیپال را به مبلغ یکونیم میلیارد دلار فروخت. زیرا از این مبلغ در پروژههای بعدی ایلان استفاده شد. ایلان از هوش تجاری بالایی برخوردار بود و ایده و سرمایه اولیه تاسیس Zip2 را تامین نمود ولی با این حال هیئت مدیره این کمپانی اجازه نداد که او ریاست شرکت را مختص خود کند. در سال ۲۰۰۰ ایلان ماسک با اعضای هیئت مدیره به مشکل برخورد و از ریاست شرکت برکنار شد؛ ولی همچنان عضوی از هیئت مدیره این کمپانی باقی ماند.

این به دلیل همان سهامداری حدودا ۲۰درصدی اولیه در شرکت و یک برنامه جبران خسارت بلندمدت اعلامشده در سال۲۰۱۸ است که هر بار این کمپانی به اهداف عملکرد سهماهه خود بر اساس معیارهای ارزشگذاری و مالی میرسد، میلیاردها دلار سهام اضافی تسلا را به او پاداش میدهد. از فروش اوراق بهادار تسلا پس از نظرسنجی انجام شده توسط ماسک در توییتر در مورد فروش 10 درصد از سهام این شرکت اطلاع حاصل شد، اما همانطور که CNBC اشاره کرده ، قبلاً فروش آنها برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده بود.ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، روز شنبه در توییتی نوشت: «اخیراً صحبتهای زیادی در مورد سودهای محقق نشده بهعنوان ابزار فرار مالیاتی مطرح شده است” و بنابراین او پیشنهاد فروش 10 درصد از سهام تسلا را مطرح کرده و آماده است بر اساس نظرسنجی نتیجه از کاربران اینترنت تصمیم بگیرد.” “و فرق نمی کند که این نتیجه چه باشد.” بیش از نیمی از شرکت کنندگان در نظر سنجی (57.9٪) از فروش سهام تسلا حمایت کردند.وال استریت ژورنال خاطرنشان کرد که طبق گزارش FactSet، ایلان ماسک بزرگترین سهامدار تسلا است و حدود 17 درصد از این شرکت را در اختیار دارد که حدود 200 میلیارد دلار تخمین زده می شود.ماسک در توضیح پیشنهاد خود اشاره کرد که راه دیگری برای پرداخت مالیات ندارد.

و به میزان ۵۳ درصد از اختیارات خرید و فروش سهامی که فراهم میکند را مالیات پرداخت میکند. ماسک در اوایل این ماه میلادی گفته بود که امسال بیشترین مالیات طول تاریخ را پرداخت خواهد کرد. او در دانشگاه جان هاپکینز فارغ التحصیل شد و فعالیت شغلی خود را به عنوان کارگزاری اوراق بهادار برادران سالمون آغاز کرد. بعد از دو سال از تحصیل خود در این دانشگاه، ایلان به دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا منتقل شد و توانست دو مدرک کارشناسی فیزیک و کارشناسی اقتصاد را بهطور همزمان دریافت کند. او همچنین اشاره کرد که برای چنین جایگاه شغلی به مدرک دانشگاهی و حتی مدرک دبیرستان هم نیازی ندارید و تنها مهارت شما در برنامه نویسی مورد سنجش قرار میگیرد. ایلان برای پرتاب 3 موشک برنامهریزی کرد اما هیچ یک نتوانستند با موفقیت به فضا برسند و سرمایه زیادی را در این راه از دست داد.

ایلان در سال ۱۹۹۵ به کالیفرنیا رفت تا دوره تحصیلی دکترای خود در زمینه فیزیک کاربردی و علم مواد را در دانشگاه استنفورد آغاز نماید؛ پس از گذشت دو روز از آغاز دوره دکترا، ایلان تصمیم عجیبی گرفت و از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف داد. در سال ۱۹۹۵ ماسک با کمک برادرش کیمبال، توانستند شرکت نرمافزاری Zip2 را تأسیس کنند. فاز اول شامل تولید «خودروی اسپرت گرانقیمت در مقیاس کم» بود که در سال ۲۰۰۸ و با معرفی رودستر ۱۱۰ هزار دلاری آغاز شد. Roadster اولین محصول تسلا موتورز ماشینی اسپرت است که از 0 تا 60 را در مدت زمان 3.7 ثانیه طی خواهد کرد و باطری لیتیمی آن اجازه می دهد با یک بار شارژ 250 مایل را طی کنید.