بایدن در مسیر ترامپ

در حالی که برخی مقامات از گفتوگوی جدی با مقامات عراق برای خروج نیروهای رزمی از عراق و اهتمام ورزیدن واشنگتن به این امر سخن میگویند، برخی مقامات نیز مانند ژنرال «کنت مککنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گفته است که کشورش شمار نیروهای خود در عراق را کاهش نخواهد داد و این امر به خواست بغداد است و «عراق خواستار باقیماندن ماست و ما شمار نیروها در آن را کاهش نخواهیم داد».

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در راستای اطمینان بخشی به هم پیمانان نگرانش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، دستور اعزام سه هزار نظامی اضافی کشورش را به لهستان و رومانی صادر کرد. «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد به دلیل تنشهای روسیه با اوکراین، حدود سه هزار نظامی آمریکایی در روزهای آتی در شرق اروپا مستقر میشوند.

دو مقام آمریکایی اعلام کردند، روسیه حدود ۷۰ درصد از قدرت نظامیای که گمان میرود برای یک حمله تمام عیار به اوکراین نیاز داشته باشد، در اختیار دارد و در حال ارسال گروههای تاکتیکی بیشتر به مرز با این همسایه خود است. «ماریوسز بلاسزاک» وزیر دفاع لهستان گفت که حدود 1700 نظامی آمریکایی که قرار است در شرق اروپا مستقر شوند وارد این کشور خواهند شد.

در بحبوحه افزایش تنشها میان روسیه و اوکراین، آمریکا در حال انتقال تسلیحات و نظامیان خود به شرق اروپا و نزدیک مرزهای روسیه است. این گزارش می افزاید فرماندهی آمریکا در اروپا روز جمعه اعلام کرد برای تقویت ناتو در شرق اروپا و آلمان، در میانه تجمع نظامیان روسیه در مرز اوکراین، نخستین نظامیان آمریکایی وارد آلمان شدند. پس از اعلام پیروزی بر داعش از سوی بغداد، مردم و دولت عراق بر ضرورت خروج نظامیان خارجی از کشور تاکید کردند.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴ به درخواست دولت عراق برای مبارزه با داعش که در آن زمان یک سوم خاک این کشور را اشغال کرده بود، وارد عراق شدند. در عین حال، موج سوم اسناد ویکیلیکس به هیچ وجه متمرکز بر ایران نیست. یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع رسمی گزارش داد ارتش آمریکا قصد دارد به ۳۹ نفر دیگر از نظامیان مجروحشده در جریان حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد که در پاسخ به ترور شهید سپهبد سلیمانی انجام شد، مدال شجاعت اعطا کند.

نظامیان ایالات متحده تنها به ارائه مشاوره نظامی به نیروهای منطقه به منظور اهداف دفاعی و آموزشی، و آنهم تنها در رابطه با عملیات ائتلاف علیه حوثیها ادامه خواهند داد! بغداد و واشنگتن در ۲۶ ژوئیه گذشته، به توافق رسیدند که نیروهای رزمی ایالات متحده تا پایان سال جاری از عراق خارج شوند و تنها تعدادی از نیروهای آمریکایی (که شمار آن مشخص نشده است) برای مشاوره و آموزش نیروهای عراقی باقی بمانند.

وی در خصوص حمایت واشنگتن از حملات متجاوزانه عربستان علیه یمن، مدعی شد: همانطور که پیشتر اعلام شد، من دستور حمایت ایالات متحده از عملیات نظامی تهاجمی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه حوثیها در یمن را صادر کردم. ۱۴۸ تن از کارمندان سابق آفریقایی-آمریکایی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در یادداشتی که از سوی روزنامه واشنگتن پست به چاپ رسید، نوشتند: ما در کنار ایلهان عمر، الکساندریا اوکازیو کورتز، آیانا پریسلی و رشیده طلیب و همچنین تمام کسانی که هماکنون توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و حامیانش مورد حمله قرار میگیرند، ایستادهایم؛ افرادی که فکر میکنند میتوانند درباره اینکه چه کسانی به اینجا تعلق دارند یا ندارند، تصمیمگیری کنند.

به گزارش امور بین الملل خبرگزاری جمهور، همزمان با ادامه فرافکنیهای کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین، خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان امریکایی به پولند در همسایگی اوکراین خبر داد. به گزارش یورونیوز، این خبر در حالی است که هشت هواپیمای آمریکا در همین فرودگاه به زمین نشست که حامل نظامیان مسؤول برای فراهم سازی مقدمات استقبال از سربازان هنگ مذکور و ارائه حمایت لجستیکی از آنها بود.

این موافقت با فروش سلاح پس از عملیات اخیر ارتش و کمیتههای مردمی یمن در عمق خاک امارات صورت میگیرد و مقامهای آمریکا مدعی هستند که فروش تسلیحات با هدف حمایت از امارات صورت میگیرد. دکتر کرمی در ادامه موضوعات بحران سوریه، حقوق بشر و کنترل تسلیحات را از موضوعات مطرح در این دوره بین دولت روسیه و دولت تازه کار ترامپ دانست و افزود: قابلیت اجرایی پیمان استارت جدید قراراست درسال ۲۰۲۱به پایان برسد و البته تاکنون به طور کامل مورد توافق روسیه نبوده است و مطابق آن قرار است هر کشور کلاهک های هسته ای اش را به ۱۵۵۰ و همچنین ۷۰۰ موشک کاهش دهد.

خبرگزاری میزان – پنتاگون اخیرا گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا با فروش تسلیحات به کشورهای عربستانت، امارات و اردن موافقت کرده است. وزارت دفاع آمریکا پنتاگون نیز اعلان کرده که نزدیک به ۱۷۰۰ نظامی عمدتا از لشگر هوابرد ۸۲ م از فورت براگ در کارولینای شمالی در خاک لهستان مستقر می شوند.

بر اساس این گزارش، ایالات متحده و ناتو طی چند هفته گذشته مجموعهای از گفتوگوها را با مقامات روسی برگزار کردهاند اما مذاکرات تاکنون نتوانسته به نتیجهای منتهی شود و قرار است دور دیگری از این مذاکرات تا دو هفته دیگر در برلین آلمان برگزار شود.

مؤلفههای درونمنطقهای اثرگذار بر خروج نظامیان آمریکا از عراق . یک شبکه تلویزیونی آمریکا با شماری از نظامیان حاضر در پایگاه هوایی این کشور در عراق، هنگام حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران به این پایگاه مصاحبه کرد. ارتش لهستان روز شنبه اعلام کرد که نخستین گروه از نیروهای آمریکایی وارد این کشور شدند.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع لهستان عصر جمعه خبر داد که تجهیزات ارتش آمریکا در حال ورود به این کشور هستند تا به تقویت جبهه شرقی پیمان ناتو بپردازند.

به گزارش مشرق، وزارت دفاع لهستان عصر جمعه خبر داد که تجهیزات ارتش آمریکا در حال ورود به این کشور هستند تا به تقویت جبهه شرقی پیمان ناتو بپردازند. بر اساس این شعار، تیم سیاست خارجی دولت بایدن اهتمام جدی برای بازسازی و احیای روابط خود با متحدین سنتی و مشخصاً اروپا، ناتو و برخی از متحدین در آسیا داشته و دارد.

سیاست خارجی امری شخصی، دلبخواهی و انحصاری نیست. تو بمیری «فیشهای نجومی» از آن تو بمیریها نیست! حجم منابع گازی کشور، ایران را در جایگاه دوم بیشترین دارنده منابع گازی دنیا قرار داده است، اما تولید و صادرات گاز ایران در وضعیت مناسبی نیست. به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، در تازهترین رویدادهای مرزی میان این کشور و افغانستان تیراندازی به مواضع مرزبانان پاکستانی از خاک افغانستان ۵ نظامی کشته شدند.

روابط ارتش پاکستان نیز امروز یکشنبه با صدور بیانیهای اعلام کرد: تروریستها از قلمروی افغانستان پست نیروهای ارتش در منطقه مرزی کُرَم در شمال غرب پاکستان را هدف گرفتند که در نتیجه آن ۵ نظامی کشته شدند.

به گزارش مشرق، یک منبع امنیتی، امروز (چهارشنبه)، خبر داد که کاروانهای نظامی آمریکا یکی پس از دیگری وارد پایگاه هوایی «عینالاسد» در استان الانبار (غرب عراق) میشوند. همزمان با آغاز سال جدید میلادی، حملات علیه محل استقرار نظامیان آمریکایی و کاروانهای لجستیکی این کشور در عراق و سوریه تشدید شده است. در تجمع دهها هزار نفری مردم عراق به مناسبت سالگرد شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که در فرودگاه بغداد و نزدیک پایگاه نظامیان آمریکا برگزار شد، سرودهای ملی ایران و عراق پخش شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود. آفتابنیوز : بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود. بر این اساس، ژنرال هیمن، رئیس اطلاعات نظامی (امان) که تنها یک ماه پیش بازنشسته شد، اطلاعات دقیقتری از نقش موساد در انجام این جنایت نداد، آیا پهپادی بود که ژنرال سلیمانی و ابومهدی المهندس، نائبرئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را هدف قرار داد، اسرائیلی بود نه آمریکایی؟

این فعال آمریکایی تأکید کرد: ما بر این باوریم که هدف این قانون نه محافظت از شهروندان و ساکنان در مقابل حملات خارجی، بلکه سرکوب مخالفان و اعتراضات علیه دولت است.