بیماری ویروس کرونای ۲۰۱۹

دانشمندان این تغییرات را جهش یا واریانت مینامند. هنگامیکه یک ویروس بهطورگسترده در حال انتقال است و باعث عفونتهای متعدد میشود، احتمال جهش ویروس افزایش مییابد. هر چه یک ویروس فرصت بیشتری برای انتشار داشته باشد، بیشتر دستخوش تغییرات میشود و شاهد پیدایش سویههای جدید مانند امیکرون هستیم. جهش ویروسها بهصورت تصادفی است، و به همین دلیل ممکن است تفاوت کمی در نوع بیماری و علائم ایجاد کنند. برای مثال تا کنون ویروس کرونا بیش از پنجاه نوع جهش داشته است، اما فقط تعدادی از آنها شدت و علائم مختلفی داشتهاند. برای پیشگیری از ایجاد واریانتهای جدید باید هرچه سریعتر جلوی انتقال بیشتر کرونا گرفته شود تا دیگر نمونههای جدیدی همچون اومیکرون ظاهر نشوند.

  • طوفان سیتوکین میتواند بافت کلیه را از بین ببرد
  • پنجرهها را باز کنید تا تهویه هوای داخل خانه انجام شود
  • سرفه خشک
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • احتقان و آبریزش بینی
  • درد یا فشار مداوم در قفسه سینه

اگر به امیکرون دچار شده اید برای بهبود هر چه زودترتان مایعات کافی بنوشید. نوشیدن آب و مایعات نه تنها بدن را از عوارض کم آبی نجات می دهد بلکه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و دفع سموم آن میشود. استفاده کنید. در زمان بیماری به رنگ ادرارتان توجه نمایید، اگر ادرار شما پررنگ باشد یعنی شما به اندازه کافی مایعات مصرف نمی کنید. بی اشتهایی یکی از مهمترین علائم بیماران مبتلا به کروناست. برای رفع بی اشتهایی کرونا، توجه به رژیم غذایی تاثیر بسزایی در درمان بیماری دارد.

وی افزود: فراموش نکنید که شکست این بیماری، مستلزم تقویت وفاق و همدلی و به طور کلی همکاری مردم و مسئولین کلیه دستگاههای اجرایی کشور با پرسنل نظام سلامت است. وی در ادامه با اشاره به هفته سلامت بانوان از ۲۴ تا ۳۰ مهر ماه گفت: شعار امسال این هفته با توجه به همه گیری ویروس کرونا در کشور، با عنوان “سلامت زنان در دوره کرونا” نامگذاری شده است. لاری ادامه داد: این زنان باید علیرغم خستگیهای فراوان رسیدگی به بیماران، میان زندگی کاری و شخصی خود تعادل سازنده برقرار کنند. گرچه همه گیری کرونا محدود به جنسیت خاصی نیست، اما جمعیت زنان کشور ظرف هشت ماه شیوع بیماری در کشورمان، متحمل بخش قابل توجهی از مشکلات مقابله با این ویروس بوده اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، عفونت با ویروس کرونا یا کووید-۱۹، برای نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در چین گزارش شد و به سرعت شیوع یافت و موارد ابتلا به آن افزایش یافت. با گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی، موارد ابتلا به عفونت با ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان مشاهده شد و به همین خاطر سازمان بهداشت جهانی در مارس سال ۲۰۲۰ پاندمی (همه گیری) این ویروس را اعلام کرد. عفونت با ویروس کرونا، تاکنون دهها میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و نزدیک به ۱ میلیون نفر را به کام مرگ کشیده است.

دکتر اَنجلیک کوتزه (Angelique Coetzee)، از مقامات ارشد انجمن پزشکی آفریقای جنوبی، در مصاحبهای که روز یکشنبه با شبکه خبری بیبیسی (BBC) داشت عنوان کرد که روز هجدهم نوامبر بیمارانی را معاینه کرده که «علائمی غیرعادی» داشتند. علائمی که کمی با علائم و نشانههای سویه دیگر ویروس کرونا، ویروس دلتا، متفاوت بودند. «شناسایی سویه جدید با معاینه بیمار مردی آغاز شد که در اوان ۳۳سالگی بود. دکتر کوتزه اضافه کرد که نتیجه آزمایش کرونای این بیمار و اعضای خانوادهاش مثبت بود و در ادامه همان روز شاهد تعداد بیشتری از بیمارانی بود که علائمی مشابه داشتند، علائمی متفاوت با علائم و نشانههای سویه دلتای کرونا.

شاید این روزها کمتر کسی باشد که درباره عفونت کرونا نداند. ما هم به طور مفصل در نوشتههای پیشین به این موضوع پرداختهایم. یکی از انواع تازه ویروس کرونا با نام علمی SARS-CoV-۲ عامل ایجاد عفونت کروناست. این ویروس بیشتر باعث بیماری تنفسی و درگیری ریه میشود و با علائم شبهآنفلوانزای خود مانند تب و سرفه آغاز میگردد. در موارد شدید، فرد ممکن است مشکلات شدید تنفسی را هم تجربه کند. این بیماری میتواند زندگی مبتلایان را به طور جدی تهدید کند.

بر اساس این مطالعه در حالی که آنفولانزا معمولاً با سرفه شروع می شود، اولین علائم کرونا تب است. گرچند پزشکانی که روی بیماران کرونا کار می کنند با تجربه خود گفتند که علائم در این حد قابل پیش بینی نیستند. علائم کرونا از جمله تب و سرفه، به طور نگران کننده ای به بسیاری از بیماری های شایع دیگر از جمله آنفولانزای فصلی شباهت دارد.

اما چالش اصلی چیز دیگری است. این دارو به شکل وریدی (یعنی حتما باید از طریق سرم به خون وارد شود) قابلاستفاده است و باید تحت نظر پزشک در محیط درمانی تزریق شود. از آنجایی که درخواست برای این دارو بالاست، محدودیت زیادی در پیداکردن این دارو پیش روی بیماران مبتلا به Omicron است. داروی رمدسیویر و اکتمرا میتوانند در درمان امیکرون مؤثر باشند. مولنوپیراویر ممکن است روی امیکرون مؤثر باشد، اما فاویپیراویر تأثیر چندانی روی آن ندارد. اکتمرا روی امیکرون تأثیر دارد؟