جالب است بدانید او تابعیت کانادا را هم دارد

ماسک با پدر خود رابطهی خوبی ندارد. امروز مدیر تسلا که دست به توییت خوبی هم دارد (!) موضوع مهمی را عنوان می کند. ایلان ماسک از جمله افرادی است که به «چرایی» وجود خود دست یافته و اکنون با تمام اراده در حال اداره شرکتهایی همچون SpaceX، Tesla و Solar City است. با این وجود رابطه ایلان با جاستین، بعد از ۸ سال به جدایی انجامید و در سال ۲۰۱۰ برای دومین بار و اینبار با بازیگر بریتانیایی به نام Talulah Riley ازدواج کرد؛ اما اینبار هم بعد از ۴ سال زندگی با او، در سال ۲۰۱۴ از همسر خود جدا شد.

در سال ۲۰۱۵ هم فالکن ۹ ماهوارهای موسوم به DSCOVR را روی مدار قرار داد. ساخت اولین سری از راکتهای فالکون برای ایلان به مدت چهار سال طول کشید و این راکت آقای ماسک را مجبور کرد که باز هم حدود 100 میلیون دلار دیگر در این شرکت سرمایهگذاری کند. دیوید تا کنون دو بار از مرگ نجات یافته است؛ یکبار در حادثهی هواپیمایی سال ۱۹۹۱ که تمام مسافران قسمت درجه ۱ جان باختند و بار دیگر که از سرطان پروستات نجات یافت. مثلا اینکه بتواند در فاصله بسیار دور با فرد دیگری صحبت کنید. بهرغم ثروت خیرهکننده، کامپارد بسیار مقتصدانه زندگی میکند. ثروت کلان جف بزوس، نتیجهی معرفی تجارت الکترونیک به دنیاست. این شرکت دومین شرکت خصوصی بزرگ دنیاست و مجموعه صنایعی که ارائه میکند بسیار متنوع است.

فعالیتهای وی در بازارهای ارز دیجیتال نیز بسیار جنجال آفرین است. در ضمن او عضو مجموعهی خیریهی بیل گبیتس و وارن بافت نیز هست و متعهد شده است که نیمی از ثروت خود را به این خیریه پرداخت کند. در سال 2018 ثروت او 112 میلیارد دلار، در سال 2019 حدود 131 میلیارد دلار و در سال 2020 حدود 113 میلیارد دلار بود. ایلان ماسک سال 2020 را با ارزش دارایی حدود 27 میلیارد دلار آغاز کرد و به سختی پنجاهمین فرد ثروتمند دنیا بود. بعد از شیوع کرونا در ماه مارس 2020 (اسفند 98)، قیمت سهام تسلا نزدیک به 70 دلار بود.

سرمایهگذاریهای موفق در شرکتهای متفاوتی چون کوکاکولا، امریکن اکسپرس، جنرال موتورز و… درست قبل از تخریب زمین، فورد موفق میشود خود و آرتور را نجات دهد و داستان عجیب و زیبای آنها در کهکشان شروع میشود. وارن بافت در اوایل دههی ۵۰ میلادی، قبل از احداث اولین شرکت خود، تحلیلگر امنیتی بود. همچنین محموله ای هر دو سال یک بار از زمین به مریخ فرستاده می شود تا مکان زندگی انسان قوی تر از قبل شود.

ایلان ماسک یک انسان پر کار است که معمولا ًبا کمبود وقت مواجه می شود. ایلان ماسک بعدها توانست این فناوری را در دنیای واقعی پیاده سازد. او در سال ۲۰۱۴ بعد از ۳۸ سال از سمت مدیرعاملی کنارهگیری کرد و سِمت مدیر ارشد فناوری را عهدهدار شد. او هماکنون بهعنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیات مدیرهی تسلا موتورز فعالیت میکند. این کتاب، داستان چگونگی تبدیل شدن کودکی با استعداد به یک مدیر عامل فوق العاده با پشتکار و همه فن حریف را روایت میکند و در 11 فصل، بهترین و مهم ترین بخشهای زندگی بزوس و شرکتش آمازون را به شما توضیح می دهد.

وی که موسس و رییس شرکت های بزرگ تسلا (Tesla) و اسپیس ایکس (SpaceX) است، هفته ی کاری خود را به طور متناوب در این دو کمپانی می گذراند و در این مدت نیز نهارش را تنها در ۵ دقیقه می خورد و از جواب دادن به تلفن خودداری می کند تا قوت بیشتری را به کارهای مهم تر اختصاص دهد. متمرکز بود و سعی می کرد با رقیب هندی تریلیون دلاری خود مبارزه و رقابت کند. مجلهی تایم در مصاحبهی اختصاصی خود با ایلان ماسک به پروفایل توییتر او اشارهی ویژهای کرد و آن را با دیگر میلیاردهای روی کرهی زمین مقایسه کرد. ماسک از یک سو با «اسپیسایکس» (SpaceX) رویای تسخیر فضا را در سر میپروراند و از سوی دیگر با «تسلا موتورز» (Tesla Motors) میخواهد انقلابی در صنعت خودروسازی راه بیندازد.

اثر آیزاک آسیموف. وی این کتاب را یکی از بهترین کتابهای علمی تخیلی در تمام اعصار میداند. حال دیگر آمازون یک خردهفروشی نبود که کتاب میفروخت، بلکه به فروشگاهی بزرگ بدل شده بود که همهی انواع محصولات از قبیل مواد غذایی، محصولات الکترونیکی تولید خودِ آمازون و … به گزارش ایران، او که بتازگی شرکتی با نام «نورالینک» تأسیس کرده است در گفتوگوی خود با «جو روگان» روزنامه نگار امریکایی توضیح داد که با نوآوری تراشه مغزی که این شرکت در حال توسعه آن است، انسان دیگر مجبور به صحبت کردن با زبانهای سنتی نیست.

درس مهم دیگر از ایلان ماسک این است که ترس از شکست را کنار بگذارید. ایلان ماسک، یک کارآفرین از آفریقای جنوبی است. با در نظر گرفتن تمام تابعیتها، ایلان ماسک در مجموع شهروند کشورهای آمریکا، کانادا و آفریقای جنوبی است. ارزش داراییهای این دو برادر در مجموع به ۹۴,۲ میلیارد دلار میرسد. او گفت که کمبود مداوم تراشه مانع عرضه مدلهای جدید میشود، بدون اینکه مجموع وسایل نقلیه تحویل داده شود. سال گذشته ارزش سهام این شرکت ۳۴ درصد افزایش پیدا کرد و در ۹ ماههی آغازین سال ۲۰۱۵، فروش به بالای ۱۶ درصد و سود به بالای ۲۰ درصد رسید و در ۴۸ بازار، ۲۳۰ فروشگاه جدید افتتاح شد. سهامی به قیمت ۳۸ دلار که سود ۵ درصدی برایش به همراه داشت. در سال ۲۰۱۰، لاری دستمزد خود را از ۱میلیون دلار به ۱ دلار تغییر داد ولی کماکان به مدد سود سهامی که داشت ۶۰ میلیون دلار کسب میکند.

  • ارزش خالص دارایی: 199.9 میلیارد دلار
  • سن: ۶۳ سال
  • ثروت: ۵۴ میلیارد دلار
  • منبع ثروت: کارآفرین

گرچه با اینکه ۷۵۰ میلیون دلار در جریان انتخابات هزینه کردند، علنا این طرفداری را اعلام نکردند. برادران کچ تأثیرگذاری خود را در سیاست نیز نشان دادهاند و در جریان انتخابات گذشتهی ریاست جمهوری آمریکا طرفدار مدیرعامل اسبق شرکت HP، کارلی فیورینا بودند. دربارهی او زمزمههایی مبنی بر حضورش بهعنوان کاندیدای مستقل ریاست جمهوری نیز مطرح بوده است. بنیاد دیگری موسوم به مؤسسهی لاری الیسون نیز دارد که در آن از سازمانهای تحقیقاتیای که دربارهی بیماریهای مرتبط با سالخوردگی و عفونی تحقیق میکنند، حمایت میکند.