جدیدترین خبرهای «افزایش ظرفیت پزشکی

دکتر آیتی همچنین عنوان کرد: طی سالیان اخیر همواره و بلااستثناء ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در تمامی دانشکده های تربیت کننده بیش از ظرفیت اعلامی از سوی دبیرخانه آموزش پزشکی عمومی، به عنوان متولی اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی بوده است، که این امر علاوه بر ایجاد اعتراض از سوی دانشگاه های علوم پزشکی و دبیرخانه فوق الذکر، خطر کاهش کیفیت آموزش و تبعات بعدی آن در نظام سلامت را به شدت گوشزد می کند.

  • بارداری های برنامه ریز نشده و سقط جنین
  • چاق هستید
  • معاونت توسعه مدیریت، منابع و برنامهریزی[۴]
  • مدیریت و مدیریت کارکنان

ایجاد نظام هماهنگ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گسترش شبکه تلفیقی بهداشت و درمان. معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یادآور شد: برای انجام فعالیت های تخصصی معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در دفاتر خدمات سلامت، کارشناسان صاحب صلاحیت این معاونت ها به ظرفیت دفاتر اضافه خواهد شد و امیدواریم که فرآیند راه اندازی دفاتر خدمات سلامت جدید تا اسفندماه با کمک دانشگاه های علوم پزشکی انجام و از ابتدای سال 1401 این دفاتر مشغول به فعالیت شوند.

امیدواریم به زودی بعد از راه اندازی دفاتر جدید خدمات سلامت در کشور، برنامه هایی از سوی سازمان غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت به خدمات این دفاتر اضافه شود. رئیس فراکسیون مقابله با آسیب های اجتماعی مجلس در توئیتی به مقاومت وزارت بهداشت همراه با ذینفعان در مخالفت با طرح افزایش ظرفیت پزشکی اشاره کرد. به گزارش بیبیسی فارسی، اینکه انگیزهٔ مردم ایران از مشارکت در انقلاب ۱۳۵۷، برخورداری از امکانات اقتصادی بیشتر بود یا استقرار حکومت دینی، هنوز محل اختلاف است اما این انقلاب، حکومتی را سرنگون کرد که اولویت اصلی یا منحصر به فرد آن، توسعهٔ سریع اقتصادی و اجتماعی ایران بودهاست. دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور در ادامه بیان کرد: یکی از مهم ترین پارامترهای تعیین کننده ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی که می تواند ضامن کیفیت آموزش باشد، استناد به نتایج ارزشیابی و اعتباربخشی برنامه آموزشی پزشکی عمومی است، که بحمدالله طی سال های اخیر، با جدیّت و نظم، به صورت سالیانه، برای کلیه محل های تربیت کننده پزشک عمومی اجرا شده، به نحوی که اعتباربخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص آموزش رشته پزشکی عمومی از استانداردهای جهانی برخوردار شده و به عنوان یکی از افتخارات کشور عزیزمان مورد تایید فدراسیون جهانی آموزش پزشکی قرار گرفته است.

همچنین این همگونی، دست کم برای پنج هزار سال، ادامه یافتهاست و یافتههای ژنتیکی، تنها مؤید مهاجرت مردم قفقاز به فلات ایران، طی دوران نوسنگی و برنز است. ایران دارای ۳۱ استان است که در کل، پنج منطقه را تشکیل میدهند. پزشکی یکی شاخه های رشته تجربی است که علامندان زیادی در میان داوطلبان کنکور تجربی دارد. این موضوع در مطالعات برآورد نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت ایران که با رویکردهای ترازیابی، حجم خدمات مورد نیاز و کنترل نسبت به دسترسی به منابع مختلف نظام سلامت و مدل های مبتنی بر اقتصاد سنجی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شده است، مطابقت دارد. روز گذشته نیز با همین موضوع، جلسهای با حضور وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون بهداشت و درمان وزارت بهداشت و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور و همچنین رئیس کارگروه مربوطه جناب آقای دکتر مخبر داشتیم و نهایتاً درباره افزایش سالیانه ۲۰ درصدی جذب دانشجوی جدید پزشکی طی چهار سال متوالی توافق شد و باتفاق آرا تصویب شد.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در برنامه افزایش ظرفیت، سند متوازن نیروی انسانی حوزه سلامت هم مد نظر است که این موضوع در کارگروه ها در حال بررسی است تا پایان امسال برنامه نهایی را اعلام کنیم. درخصوص دانشجویانی که در خارج از کشور هنوز مشغول تحصیل هستند، شرایطی را در دولت قبلی پیش بینی کردند و فعلا براساس آن اقدام می کنیم اما برنامه هایی داریم که در آینده ای نزدیک اعلام شده و این عزیزان چنانچه آن شرایط را دارا باشند، با حفظ عدالت آموزشی می توانند بازگردند و در کشور به تحصیل ادامه دهند.

نتایج اولیه به همراه انتخاب رشته در مردادماه اعلام خواهد شد و نتایج نهایی آزمون در هفته سوم شهریور ماه تا قبل از مهرماه اعلام میشود. لازم است از همراهی حماسه­ آفرین عزیزان بسیجی در طرح مزین به نام شهید عزیز سردار قاسم سلیمانی، دیگر نیروهای مسلح، ناجا و کلیه بزرگواران همراه از سازمان­ها و دستگاه­ های دیگر همچون جمعیت هلال احمر، سازمان­های مردم نهاد، خیرین عزیز و مردم شریف در این طرح بزرگ و محله محور و به خصوص برادر ارجمندم جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و فرمانده محترم قرارگاه عملیاتی ستاد ملی، استانداران، فرمانداران و دیگر یاران دلسوز در نقاط مختلف کشور سپاسگزاری کنم. امسال این موضوع ابعاد تازه ای پیدا کرده و پس از طرح مباحث مختلف در رسانه ها، ۸۶ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را امضا کرده اند که ظرفیت پزشکی از سال جاری و بعد از آن به ۲ برابر افزایش یابد.

همانگونه که اشاره شد در حال حاضر اولویت و نگرانی تمام روسای دانشکدههای پزشکی کشور برنامهریزی در جهت برگزاری دورههای جبرانی برای فارغالتحصیلان دو سال اخیر است که به علت شرایط گذشته همه اذعان داریم آموزشهای مکفی در سطوح مختلف از مقاطع پزشکی عمومی دستیاری تخصصی و فوق تخصصی در آن به شدت آسیب دیده است. اگر شرایط و امکانات آموزشی رفاهی وجود ندارد چه اصراری بر افزایش ظرفیتها وجود دارد؟ آلودگی هوا به ویژه در مناطق شهری، عدم مدیریت درست پساب صنعتی، جنگلزدایی، بیابانزایی، آلودگی نفتی در خلیج فارس، تلفات در تالابها بر اثر خشکسالی، فرسایش خاک و آلودگی آب، از مهمترین مسائل زیستمحیطی در ایران هستند. این اداره، هیئتی مشورتی به نام «مجلس حفظ الصحه دولتی» داشت که تشکیلات اصلی برنامهریزی و مدیریت بهداشت در ایران شد.

این راهنمای موقت مربوط به مادرانی است که ابتلای آن­ها به کووید-۱۹ تایید شده یا مشکوک به این بیماری هستند و در حال حاضر به نوزاد خود شیر می­دهند. سپس نمرات حاصل از برآورد سه مولفه در هم ضرب و حاصل آن معرف شاخص نهایی ریسک ابتلا به بیماری کووید- 19 بود.

البته قرار شده این موضوع در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شود تا رؤسای سه قوا نیز در جریان این مصوبه قرار گیرند. در سال ۱۴۰۳ نیز تعداد ۲۳۰۴ ظرفیت جدید در جمع دانشجویان پزشکی خواهیم داشت که به طور جمع در سه سال آینده ۱۳ هزار و ۸۲۴ دانشجوی جدیدالورود در رشته پزشکی وارد دانشگاه ها یا دانشکده های علوم پزشکی می شوند. آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در تیرماه سال آینده برگزار میشود.

با جلسات منظمی که حداقل دو بار در هفته برگزار می شد تامین واکسن به سرعت و خارج از کار اداری انجام شد. دکتر دیمیتری کریستاکسی با تحقیق روی ٢٠٠٠ کودک نشان داد که کودکان به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ده درصد بیشتر مبتلا به بیش فعالی شده اند. تحقیقات نشان میدهند که کودکان متولد شده از بارداریهای ناخواسته، ۲۵۰ تا ۳۰۰ درصد بیشتر از کودکانی که تولد آنها از قبل توسط والدین برنامه ریزی شده است، در معرض خطر ابتلا به اسکیزوفرنی هستند. دکتر محمدحسین آیتی در گفت و گو با وبدا، با بیان اینکه تصمیم گیری درباره تعیین ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی هیچ گاه در پشت درهای بسته نبوده است، اظهار کرد: شواهد نشان می دهد سیاست افزایش ظرفیت پزشکی سال هاست که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وجود دارد.

مشکلاتی که بعضا درخصوص سختی دسترسی به پزشکان در کشور مشاهده می شود، چندان ارتباطی با تعداد پزشکان موجود نداشته و مشکل اصلی، عدم توزیع مناسب پزشکان موجود در سطح کشور است که راه حل آن نیز نیازمند اصلاحات و تصمیم گیری کلان در سطح کشور است. به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه جامعه خبرگزاری آنا، از جمله موضوعات مهم و مطرح در میان تمامی دولتها، بحث توزیع عادلانه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور است، چراکه این موضوع همیشه اولین و مهمترین پیشنیاز ارتقای سطح سلامت جامعه است و در صورت عدم دسترسی افراد جامعه به پزشک، بهویژه در مناطق محروم مشکلات زیادی به وجود میآید. از طرفی افزایش تعداد دانشکدههای پزشکی از ۱۶ دانشکده به ۶۴ دانشکده نیز بیانگر افزایش در این حوزه تلقی میشود.