زیر و بم ویروس کرونا

ویروس کرونا این روزها تیتر خبری داغ رسانهها و شبکههای اجتماعی شده که باعث ترس و نگرانی بسیاری از ما شده است. سازمان بهداشت جهانی توصیههای همگانی در این خصوص منتشر کرده که آگاهی و رعایت این موارد باعث میشود تا با آرامش بیشتری از خود و عزیزانمان مراقبت کنیم. ویروسهای کرونا یک خانواده بزرگ از ویروسها هستند که میتوانند باعث ایجاد یک سرماخوردگی ساده تا بیماریهای حاد تنفسی مثل سارس شوند. ویروس کرونای جدید هم از این خانواده است. بیماری ذاتالریه (پنومونی) ناشی از کرونا ویروس جدید در یازدهم فوریه سال ۲۰20 توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بر اساس سال شیوع و عامل عفونی آن، بیماری کرونا ویروسی ۲۰۱۹ یا کووید-19 (COVID-19) نامیده شد.

علاوه بر این به داشتن فرم بدنی مناسب و کاهش استرس نیز کمک میکند. استرس مستقیما بر سیستم ایمنی تاثیر گذاشته و سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند، مقابله با استرس و کاهش آن در زمان شیوع کرونا بسیار مهم است. راههایی از جمله مدیتیشن، ورزش کردن و تکنیکهای تنفسی میتوانند در کنترل و کاهش سطح استرس کمک کننده باشند. مطالعات علمی نشان داده است که دوش گرفتن با آب سرد تعداد گلبولهای سفید خون را در بدن افزایش میدهد.

در یک کلام، کرونا جنگ ناخواسته و نابرابری را علیه جهان بشری آغاز کرده و هم چنان به پیش میتازد و در حال پیش روی است. لحظه و ثانیهای نیست که یک انسان بی دفاع در چنگال اختاپوسی آن اسیر و قربانی نشود. این مهاجم قاتل نه چشم بینا دارد و نه گوش شنوا؛ از قاعده و منطق خاصی نیز پیروی نمیکند؛ از اخلاق و انسانیت هم سر در نمیآورد؛ طبیعتِ آن کشتار و قتل عام است.

  1. از دست دادن توانایی حرکت یا تکلم
  2. برای هادیهای کثیف، بین $$ 0.92$$ تا $$ 0.98$$
  3. خشکی چشم
  4. آیا واکسن خاصی برای این بیماری وجود دارد؟
  5. سِپسیس یا عفونت خون
  6. درد یا فشار روی قفسه­ ی سینه
  7. پوشیدن چند ماسک روی هم

این بیماری در افراد سالمند شدت بیشتری دارد و تمام سالمندان بالای ۶۵ سال در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند. در سال ۲۰۱۲ ویروس دیگری از خانواده کرونا ویروسها به نام «MERS-CoV» شایع شد که قادر به ایجاد بیماری تنفسی شدیدی به نام «سندرم تنفسی خاورمیانه» (Middle East Respiratory Syndrome) یا «مرس» (MERS) در انسان شد. اولین مورد ابتلا به این بیماری در کشور عربستان مشاهده شد و موارد دیگر آن در سال 2013 در فرانسه، آلمان، اردن، قطر، تونس، امارات متحده عربی و انگلستان گزارش شدند. تمام بیماران مبتلا به مرس در سراسر این کشورها به نوعی با خاورمیانه مرتبط بودند و در حدود دو سوم آنها در اثر این بیماری فوت شدند.

در این بیماری قصد داریم چند مطلب جدید در مورد ویروس کووید 19 بیان کنیم که قطعا برای شما نیز جالب خواهد بود. با ادامه مقاله با ما همراه باشید. ویروس کووید 19 یا ویروس کرونا، یک ویروس جدیدی است که به سرعت در بسیاری از کشورهای جهان از جمله در ایران منتشر شده است.

یافتهها نشان میدهند که هیچ تفاوت شدیدی در رایجترین علائم در دو نوع SARS-CoV-2 وجود ندارد. علائم کرونا را در کودکان در این مقاله مطالعه کنید. آیا با عوارض این ویروس آشنا هستید. عوارض ویروس اومیکرون چیست. سرفه: سرفه کردن را میتوان یکی دیگر از مهمترین پاسخ به اینکه علائم ویروس اومیکرون چیست دانست.

در تجزیه و تحلیل 75،465 مورد COVID-19 در چین، 78-85٪ از آلودگی های ناشی از کرونا در محیط خانه رخ داده است، که نشان می دهد انتقال در طی تماس نزدیک و طولانی رخ می دهد. مطالعه ای در مورد اولین بیماران در جمهوری کره نشان داد که 9 از 13 مورد افراد مبتلا در میان تماس های خانگی رخ داده است. داده های اولیه از چین نشان می داد که افراد بدون علائم می توانند دیگران را آلوده کنند. برای درک بهتر نقش انتقال از افراد آلوده و بدون علامت، تشخیص بین انتقال از افراد آلوده که هرگز علائمی ندارند مهم است و انتقال از افراد آلوده اما هنوز علائمی ایجاد نکرده اند.

براساس یافته های موجود در افراد مبتلا به ویروس کووید-19 با جهش دلتا غالبا علائم شبیه سرماخوردگی مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی می باشد. علائمی مثل از دست دادن حس بویایی و چشایی در این جهش کمتر دیده می شود. در همه ی افراد علائمی مانند تنگی نفس، تب و سرفه مداوم، مشاهده نشده است. این واریانت از ویروس کووید-19 نسبت به جهش های دیگر این ویروس، کودکان را نیز درگیر می کند. شدت علائم کرونا با جهش دلتا در کودکان متفاوت می باشد و از فرم بدون علائم تا نوع شدید ایجاد می شود.

در همین راستا، کشورهای متفاوت برای سفرهایی که با ویزای گردشگری صورت میگیرد، سیاستهای مختلفی را در پیش گرفته و شرایط را کمی محتاطانه جلو بردهاند. طبق گزارشی که صبح امروز خبرگزاری مهر منتشر کرد، وحیدی وزیر داخلی کشور در پی مشاهده موارد ابتلا به امیکرون در ایران از سیاستهای جدیدی برای کنترل این سویه جدید خبر داد. او در ادامه گفت محدودیتهایی برای تردد مسافران کشورهای آفریقایی و اروپایی در نظر گرفته شده، چرا که اکثر موارد دیده شده از این سویه از این کشورها بودهاند. سایر کشورها نیز مشمول محدودیت تردد به داخل کشور خواهند شد. این مسافران پس از طی مدت 2 هفته یا 14 روز قرنطینه، با رعایت پروتکلهای بهداشتی مجاز به تردد داخل کشور خواهند بود.