سراب پیروزی بایدن برای ایران – خبرهای فوری مهم

وزارت خارجه روسیه از وقوع آتشسوزی در سفارت این کشور در فیلیپین خبر داد. جناب وزیر امور خارجه ! به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که روز جمعه در سفارت روسیه در فیلیپین آتش سوزی رخ داده اما در این حادثه به فردی آسیب نرسیده است.این وزارتخانه اعلام داشت: در ۴ فوریه آتش سوزی در ساختمان سفارت روسیه در مانیل رخ داد. همانطور که هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده اشاره کرده است، این بدان معناست که در نظمی که توسط سه کشور ساخته شده، باید در گروه دو نفره آن بود.

عکس: دو قطعه عکس به اندازه ۴۵ سانتی متر، یا سایز استندرد امریکایی. در خرداد ۱۳۴۲ دیپلم گرفتم و پس از موفقیت در کنکور عمومی در پنج رشته اختصاصی حقوق، ادبیات فارسی، فلسفه، زبان انگلیسی و باستانشناسی شرکت کردم و قبول شدم که بیچون و چرا رشته حقوق را انتخاب کردم و به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران رفتم، گرچه در چهل پنجاه سال گذشته بارها خود را سرزنش کردهام که قدم به دنیای باستانشناسی نگذاشتهام.

سپس به دبیرستانهای ایرانشهر و رکنیه رفتم و در خرداد ۱۳۴۲ دیپلم ادبی گرفتم. در خرداد ۱۳۴۶ با مدرک لیسانس علوم سیاسی از دانشکده حقوق بیرون آمدم و به عنوان یگانه فرزند ذکور خانواده از خدمت سربازی معاف شدم. فضای خانواده و رفتار و آموزشهای پدر نیز سبب میشد در زندگی کمتر اهل عدد و رقم و حسابگری باشم. ثمرات اقدامات ترامپ کاملا واضح هستند: بیش از بیست زن او را به تجاوز و تعرض جنسی متهم کرده اند، صدها پیمانکار، مشتری و کارمند او را متهم به دزدی یا امتناع از پرداخت پولشان (یا هر دو) کردهاند همان طور که اعضای خانواده او را نیز متهم کرده اند.

گرچه در کارنامه من بهترین نمرهها مربوط به درسهای ریاضی بود، ولی بیش از حساب و هندسه و جبر، دلبسته شعر و ادبیات بودم. ۱۸ ماه در اداره پنجم سیاسی بودم و در آنجا به مقام وابستگی سیاسی رسیدم.

باری از آنجا که رسم بر این بود که شاگردان به اصطلاح «زرنگ» و درسخوان به رشته ریاضی یا رشته طبیعی بروند تا در آینده مهندس و دکتر شوند و کاری «آبرومند» و نان و آبدار داشته باشند، برخلاف میل باطنی در رشته ریاضی ثبتنام کردم. در حالیکه ایالات متحده بر اولویت های خود و مناطق جهان مانند هند- آرام که برای امروز و فردا پر اهمیت ترین مسائل هستند تمر کز می کند، این کار را با متحدان و شرکای خود و از طریق همکاری در نهادهای چندجانبه مانند سازمان ملل متحد انجام می دهد تا قدرت جمعی مان را تقویت کرده و به پیشرفت مان در رسیدگی به این چالش های جهانی سرعت بخشد.

در عین حال با جهانی شدن اقتصاد و پیشرفت تکنولوژی، برخی صنایع دیگر کاربرد گذشته خود را در آمریکا ندارند. با دعوت فدراسیون کشتی آمریکا از تیم ملی آزاد ایران، قرار است روز 23 بهمن ماه مسابقهای دوستانه بین دو تیم در دالاس آمریکا برگزار شود.

از آن دو بزرگوار که روانشان شاد باد بسیار آموختم. گفتند تعداد داوطلبان ثبتنام در رشته ادبی بسیار کم است و بنابراین در سال تحصیلی جاری این رشته دایر نخواهد بود. به همین دلیل آگاهی از طریقه گرفتن وقت سفارت کانادا به منظور انجام مرحله بایومتریک بسیار مهم و اساسی است. با این حال انتظار داشتیم ضرغامی اگر خودش تخصصی در این حوزه ندارد، معاونان خوبی را منصوب کند تا به عنوان متخصص این حوزه، فعالیت کنند ولی انتصابهایی که انجام شده، نشان می دهد افراد مناسبی برای جایگاههای مهم در نظر گرفته نشده اند.

فردای آن روز به دبیرستان امیرکبیر رفتم تا پروندهام را بگیرم و به دبیرستان ایرانشهر ببرم. برای ثبتنام به دبیرستان ایرانشهر رفتم ولی با مشکلی بزرگ روبهرو شدم. مهدی بشارت که تقدیر روزگار او را از کلاس ادبی دبیرستان ایرانشهر به دنیای دیپلماسی کشانده، ماجرایی جالب و خواندنی دارد؛ ماجرایی که خود پردهای از پردههای ناگفته انقلاب و جنگ تحمیلی است. گفت مرد حسابی تو که از رشتههای پزشکی و مهندسی خوشت نمیآید، چرا دنبال ذوق و سلیقهات نمیروی و در رشته ادبی نامنویسی نمیکنی؟

ولی یکی دو روز مانده به آغاز سال تحصیلی، یکی از بهترین دوستانم، آقای کاظم صالحی که در رشته ادبی درس میخواند به خانه ما آمده و حرفی زد که زندگی مرا یکسره دگرگون کرد. دو تیم با فاصله امتیازی کمی در مسابقات جهانی اسلوی نروژ، ردههای دوم و سوم رقابتها را از آن خود کردند.

ساده و بیآلایش و با لهجه غلیظ یزدی از تیم گزارش «تدبیر آینده» استقبال میکند! نحوه استخدام وزارت اطلاعات بدین صورت است که ، سوالات مصاحبه در مرحله اول با هدف سنجش ویژگی های روان شناسی، هوش، اطلاعات عمومی، عقیدتی و غیره مطرح می شوند. فرد باید به همراه مدارک در سفارت حضور پیدا کند تا انگشت نگاری و در صورت نیاز با وی مصاحبه شود. پس از خاتمه پرونده، متقاضی میبایست پسورد اکانت خود در سایت سفارت را تغییر دهد؛ در غیر این صورت مسئولیت هرگونه اتفاق ناخواسته در اکانت متقاضی بر عهده خودش میباشد.

ارائه تذکره تابعیت: متقاضی پاسپورت باید اصل سند تذکره تابعیت که تائید اداره ثبت و احوال نفوس کشور را داشته باشد، ارائه نماید. گذشته از آن، بخت با من یار بود که میتوانستم زیردست دیپلماتهایی ورزیده و کاردان چون دکتر صادق صدریه سرپرست و دکتر حسن اعتصام معاون اداره کار کنم.

حساسیت نسبت به آنان که در رشته سیاسی پذیرفته میشدند به اندازهای بود که شاید امروز برای بسیاری کسان باورنکردنی باشد. برای نمونه، نام و نامخانوادگی یکی از کسانی که در آزمون پذیرفته شده بود عجیب و نازیبا بود و از همین رو رئیس کارگزینی وزارت امور خارجه او را فراخواند و گفت فردا با این اسم زشت چگونه میخواهی در این مملکت سفیر و وزیر شوی؟ یا هر چه زودتر نام و نامخانوادگیات را عوض میکنی یا جایی در اینجا نخواهی داشت.

او سپس هشدار داده بود که شیادان سعی در استثمار پیرواناش خواهند داشت و گفت شناخت «دجال» از روی ثمره اقداماتاش امکانپذیر خواهد بود. به یاد دارم که شمار شرکتکنندگان در آزمون سال ۱۳۴۶ ششصد نفر بود و از آن میان تنها هشت نفر بخت راه یافتن به رشته سیاسی در وزارت امور خارجه را پیدا کردند. کارکرد وزیر کنونی امور خارجه چگونه بوده است؟

همزمان در آزمون وزارت امور خارجه برای استخدام کادر سیاسی که هر یکی دو سال یک بار برگزار میشد شرکت جستم و از پس مراحل گوناگون آزمون به خوبی برآمدم. از ۴۷.۱.۱ کارم را در وزارت امور خارجه و در اداره پنجم سیاسی با حقوق ماهانه ۷۲۰ تومان آغاز کردم. بر پایه اساسنامه وزارت امور خارجه، پست و مقام دو مقوله جدا از هم و در عین حال مرتبط با یکدیگر است.

در این زمینه خواندن کتاب «فرهنگ رجال و کارگزاران دیپلماسی ایران» را که دو سالی است منتشر شده سفارش میکنم تا بدانید چه میگویم. دانشگاه شهید بهشتی فعلی (دانشکدههای علوم پزشکی ملی)، اهواز، ارتش، علوم پزشکی ایران (شاهنشاهی)، کرمانشاه، ساری، همدان، ارومیه، کرمان، جهرم و فسا تا پیش از انقلاب اسلامی تأسیس شدند. او دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق است و پیشتر دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است.

او هم ناگزیر نام و نامخانوادگی تازهای برای خود برگزید که به هیچ وجه با چهره و پیکرش سازگاری نداشت. وظایف مشخص شده را بر عهدهي مجموعهای به نام دولت قرار میدهد.

  • رسید پرداخت هزینه ویزا
  • قطر: سفارت کانادا در دوهه قطر
  • آهنگ جدید گلسارموزیک
  • رسید رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

گاهی اوقات کنشها و اقداماتی (تحولات ساختاری دولت) همواره رخ میدهد زیرا هنجارها، ارزش و انتظارات جامعه (نهادهای فرهنگی) از آنها حمایت میکنند. به جز این افراد، عیسی زارع پور (وزیر ارتباطات)، امیر عبدالهیان (وزارت خارجه)، حجت الله عبدالملکی (وزیر کار و تعاون) رضا فاطمی امین (وزیر صنعت، معدن و تجارت) و سیدجواد ساداتی نژاد (وزیر جهاد کشاورزی) و محمدعلی زلفی گل (وزیر علوم) هم از مدیران میانی دولت احمدی نژاد بودند که حالا به وزارت ارتقا پیدا کردهاند.