سیاست خارجی در دنیا در کنترل کیست؟

مذاکره کنندگان از جمله رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران آخر هفته میلادی(شنبه و یکشنبه) برای مشورت به پایتخت های خود باز می گردند. به گزارش همشهریآنلاین، ایرنا به نقل از وال استریت ژورنال نوشت: مقام های ارشد آمریکایی و عراقی قصد دارند بیانیه ای صادر کنند که در آن از نیروهای نظامی آمریکا خواسته می شود تا پایان سال میلادی جاری خاک عراق را ترک کنند.

تضمینهای ایالات متحده مبنی بر لغو تحریمها برای مدت زمان معینی -شاید تا پایان اولین دوره ریاست جمهوری بایدن در ژانویه 2025 – میتواند انگیزه لازم برای پایان دادن به غنیسازی را برای ایران فراهم کند. تنها یک جرقه لازم است یک رویداد بزرگ تروریستی داخلی که درک کشور از تحولات را تغییر دهد. ما نیز تدابیر لازم را برای واکنش به این مسئله اتخاذ کردهایم.

کشورهای غربی مسکو را همزمان با صفآرایی حدود ۱۰۰ هزار نظامی روسیه در مرز با اوکراین به زمینهچینی برای حمله به این کشور متهم کردهاند. بایدن گفت: مسئولیت هرگونه حمله روسیه به اوکراین به عهده مسکو خواهد بود. دونالد ترامپ، رئیسجمهوری سابق آمریکا با اشاره به مواضع دولت دموکرات جو بایدن در حوزه سیاست خارجی گفت: «کشور ما هرگز اینقدر تحقیر نشده است».

در این نشستها همواره سیاستمداران سابق کشورهای غربی با دریافت مبالغ سنگین، در حمایت از منافقین سخنرانی میکنند. احمدینژاد وعده داده بود ابدا حرف نزند و عمل کند، رسانههایی که به نوعی با شهرداری همکاری میکنند، هر روز خبرهای داغی از شهردار چاپ میکنند. تعامل به معنی رویکرد بلندمدتی است که «چماق» را کنار میگذارد و به دو طرف منازعه اطمینان میدهد که ترس آنها از یکدیگر بیپایه است.

ندارید. برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد ویزا تحصیلی آمریکا میتوانید مقاله کامل ترین راهنمای ویزای تحصیلی آمریکا را بخوانید. اما او در مورد طرحی که ادعا میشود پوتین برای حمله به اوکراین دارد، گفت: هنوز فکر نمیکنیم که تصمیمی برای حمله بیشتر به اوکراین گرفته باشد. او در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در اولین سالگرد ریاست جمهوریاش در مورد تهدید حمله نظامی روسیه گفت: حدس من این است که او وارد خواهد شد، باید کاری بکند.

او گفت: اقتصاد روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین با تحریمهای «شدید» و بیسابقهای روبرو خواهد شد. اگر روسیه تصمیم بگیرد به اوکراین حمله کند، با عواقب فاجعهباری مواجه خواهد شد. رئیسجمهوری آمریکا گفت: پیشبینی من این است که ولادیمیر پوتین با وجود اینکه از پیامدهای حمله به اوکراین خبر ندارد و خواهان جنگ تمامعیار نیست، ولی تصمیم حمله به اوکرین را اتخاذ خواهد کرد.

جو بایدن گفت که فکر میکند امکان نشست دوجانبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به منظور رسیدگی به نگرانیهای امنیتی در شرق اروپا وجود دارد. بایدن در پاسخ به این سوال که آیا نشست دیگری با پوتین به عنوان راهی برای تنشزدایی برگزار میشود، گفت: من هنوز فکر میکنم این امکان هست.

در ادامه ایرج حسابی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا با استقبال از ایده تشکیل اتاق فکر برای تسهیل روابط تجاری دو کشور گفت: باید افراد با تجربه و متفکر در ترکیب این اتاق فکر قرار بگیرند. به ادعای دنیس راس، دیپلمات باسابقه آمریکایی در امور خاورمیانه که در زمان دولت اوباما بر سیاست ایران در کاخ سفید نظارت می کرد: «شما برای مقابله با مشکلی که به تعویق افتاده است، زمان می خرید.

اصلاحطلبان و مردمی که به روحانی رأی داده بودند، توقع داشتند او در کابینه خود از وزیر زن نیز استفاده کند ولی او هیچ زنی را به مجلس معرفی نکرد و تنها ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت امور حقوقی، معاونت امور زنان و خانواده و معاونت اجرائی قانون اساسی را به زنان سپرد. بعد از تسلیمی قدرت در کابل طالبان فکر می کردند که حکومت کردن آسان است و در یک غرور کاذب گرفتار شدند نه تنها خود را پیروز جنگ افغانستان می دانستند بلکه در تصور نادرست ادعا کردند که دومین ابرقدرت جهان هستند که اولین ابرقدرت جهان که آمریکا است شکست خورده است.

به گزارش مشرق، رسانه های عربی رژیم اسرائیل جمعه شب فاش کردند که نظامیان ارتش این رژیم در یکی از پادگانها به جان هم افتاده و به شدت کتککاری کردهاند. Taylor, 1994: 80) از آن جا که، ضرورت های ژئوپلتیک یکی از ارکان استراتژی آمریکا را تشکیل می دهد، (ستاری، 1381: 22) آمریکا برای حفظ نفوذ خود بر افغانستان که به لحاظ معیارهای جغرافیایی و اقتصادی ژئوپلتیک برای آمریکا دارای اهمیت است، جنگ علیه ترور را طرح کرد.

احتمالاً از پهپادهای “لانست” (Lancet) استفاده شده است.هفته گذشته نیز وزارت دفاع روسیه ویدئویی از انهدام تروریست های سوری و سلاح های آنها با کمک پهپادهای لانست را به نمایش گذاشت. روسیه یک رشته درخواستها را با دولتهای غربی مطرح کرده است، از جمله اینکه اوکراین هرگز به ناتو ملحق نشود و فعالیتهای این سازمان دفاعی در برخی کشورهای عضو آن مثل لهستان محدود بماند.

در صورت حمله روسیه به اوکراین، بانکهای این کشور قادر به انجام مبادلات با دلار نخواهند بود. واشنگتن روز چهارشنبه از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی مضاعف به اوکراین سخن گفت.

ایالات متحده پیش از تجمع نظامیان روسیه در مرز با اوکراین نیز ۴۵۰ میلیون دلار کمک امنیتی به اوکراین اختصاص داده بود. روسیه این ادعا را رد کرده اما خواستار تضمینهای امنیتی از سوی غرب شده است. مسکو هرگونه برنامهای برای حمله یا تهاجم به خاک اوکراین را رد کرده است. در گفتوگوهای هفته پیش میان غرب و روسیه پیشرفتی به دست نیامد و غربیها برخی از درخواستهای مسکو را غیر قابل مذاکره خواندند.

در خصوص توافقنامه صلح میان امارات و رژیم صهیونیستی باید گفت که در حقیقت این توافقنامه اتفاق ویژه ای در زمینه روابط میان ابوظبی و تل آویو محسوب نمیشود، چرا که دو طرف از مدتها پیش ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته اند.

به گزارش ایسنا، جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا گفت بر این باور است که ولادیمیر پوتین، رئیسجمهوری روسیه به دنبال «جنگ در مقیاس بزرگ» یا تمامعیار نیست. نیروهای آمریکایی که در اروپا مستقر میشوند در اوکراین نخواهند جنگید، اما در دفاع از متحدان آمریکا نقش خواهند داشت. استقرار آنها علاوه بر ۸۵۰۰ سربازی است که پنتاگون ماه پیش به حال آمادهباش درآورد تا در صورت لزوم در اروپا مستقر شوند.

بر اساس گزارش یورو نیوز، سخنان رئیسجمهوری ایالات متحده در حالی بیان شد که او پیش از این احتمال اعزام نظامیان کشورش به اوکراین برای دفاع از این کشور در مقابل حمله احتمالی روسیه را رد کرده بود.