سیاست خارجی در دنیا در کنترل کیست؟

پس از اینکه اوباما ایجاد تغییر در مصر را اجتناب ناپذیر می­بیند، اولویت اصلی او انجام اصلاحات سیاسی تدریجی برای حفظ منافع امنیتی می­شود. دفتر اطلاع رسانی پارلمان عراق در اطلاعیهای اعلام کرد ریاست این جلسه نیز بر اساس قانون بعهده رئیس سنی خواهد بود.وظیفه رئیس سنی پارلمان ، دعوت از نمایندگان برای انتخاب رئیس جدید پارلمان در روزهای آینده خواهد بود.

در این انتخابات جریان صدر به ریاست «مقتدی صدر» بیشترین کرسیها را کسب کرد. به گزارش ایکنا به نقل از موازین نیوز، جلسه نخست از پنجمین دوره پارلمان عراق امروز یکشنبه با حضور نمایندگان پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر آغاز شد. پارلمان جدید عراق سه ماه پس از برگزاری انتخابات سراسری بحثبرانگیز پارلمانی تشکیل جلسه میدهد که نتایج آن از سوی جناحهای قدرتمند تحت حمایت ایران به چالش کشیده بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پارلمان عراق زمان برگزاری جلسه مربوط به انتخاب رئیس جمهور این کشور را اعلام کرد. بنا بر قانون اساسی عراق، نخستین جلسه پارلمان به ریاست نمایندهای که از نظر سِنی از همه بزرگتر است، برگزار میشود.

«محمد الحلبوسی» که دوره پیش نیز ریاست پارلمان را بر عهده داشت برای بار دوم به این سمت برگزیده شد. گفته میشود که شماری از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری نیز در پارلمان حاضر شده اند.

جریان صدر تحت هدایت مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعی در این کشور که برنده بزرگ انتخابات پارلمانی اکتبر معرفی شد دست بالا را در انتخاب نخست وزیر جدید در اختیار خواهد داشت.

به این شکل بود که لیست ۳۰نفره اصلاحطلبان در همان دور اول انتخابات تمام کرسیهای تهران در مجلس را به دست آورد و محمدرضا عارف بهعنوان سرلیست اصلاحطلبان راهی پارلمان شد و البته رقابت بر سر ریاست مجلس را به علی لاریجانی باخت. نمایندگان جریان صدر و ائتلاف تحت رهبری این روحانی شیعی به نشانه آمادگی برای جان دادن برای او و کشورشان، کفنپوش در نخستین نشست پارلمان شرکت کردند.

این فعالان سیاسی آنچه را در جلسه دیروز پارلمان اتفاق افتاد خیانت خواندند. پیشرفتهای چشمگیری که در زمینهی علم و فناوری به وجود آمده. مافی در مورد نقش FATF در خرید واکسن اظهار کرد: خارج از کانال سوییس، برای خرید واکسن کرونا به علت قرار داشتن در لیست سیاه FATF به مشکل برمیخوریم اما کانال سوییس به همین منظور خارج از FATF ساخته شده است.

در حالی که کرکوک برای کردها قلب سرزمینشان و منبع اصلی درآمد آنها برای کشوری که در آینده قصد داشتند آن را تشکیل دهند، محسوب میشد اما هیچ یک از اهداف همهپرسی محقق نشد و فقط سرنوشتی نامعلوم را برای کردها به همراه داشت. نمایندگان جریان صدر که در انتخابات پیش رو 73 کرسی پارلمان را تصاحب کرده و پیروز اصلی انتخابات بودند امروز در حالی که همگی پارچههایی سفید را به نشانه کفن به تن داشتند وارد صحن پارلمان شدند.

از سوی دیگر، دادگاه فدرال اعلام کرده است که موضع رسمی خود در خصوص جلسه اول پارلمان را به زودی اعلام میکند. او فراموش میکند اضافه کند که: بار اول بصورت تراژدی، بار دوم بصورت یک کمدی».

هلند تا سال 1648 مستعمره هایسبورگ می بود که در طول جنگ خونین هشتاد ساله از این استعمار خارج شد و یک کشور مستقل را تاسیس کردد. گونچاروف شهید سپهبد سلیمانی را نظامی برجسته و در عین حال فردی مهربان و بسیار مردمی توصیف کرد که نمونه ای از یک انسان عالی و وارسته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، منابع رسانهای اعلام کردند در حال حاضر تنها ۵۸ نفر از نمایندگان پارلمان عراق در جلسه انتخاب رئیسجمهور این کشور شرکت کردهاند.

بااین حال صنعت گردشگری در این کشو روز به روز با سرعت رو به جلو در حرکت است. «صلاح زواوی» سفیر فلسطین در ایران چند روز پیش در پایان مأموریت خود در جمهوری اسلامی ایران، با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان دیدار و خداحافظی کرد. وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیهای به کنگره اعلام کرد: معافیت از این فعالیتها برای تسهیل گفتوگوها طراحی شده است که به حصول توافق در مورد بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام کمک میکند و زمینه را برای بازگشت ایران به اجرای تعهداتش در برجام فراهم میکند.

در این جهانبینی هدف اصلی در زندگی، کسب نهایت لذت و منفعت بیشتر است لذا از این منظر کشورها و دولتها در روابط بینالمللی خود باید فقط به منفعت اقتصادی و رفاهی بیشتر خود بیندیشند درحالیکه در نظریه اسلامی چنین چیزی مورد پذیرش نیست. گرچه برجام توافقی سرشار از عیب و نقص است؛ اما تهران هم اینک در شرایطی نیست که بتواند قاعده بازی را تغییر داده و امتیازی بیشتر از آنچه در این توافق ذکر شده را از طرف مقابل بگیرد.

از جمله آنتونی بلینکن به عنوان وزیر خارجه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی٬ لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، آوریل هینز، مدیر استخبارات ملی و جان کری، نماینده ویژه رییسجمهوری در امور تغییرات آب و هوایی، معرفی شدند.

در این بخش که در قالب چهار فصل تنظیم شده، روابط جمهوری خلق چین با ایالات متحدۀ آمریکا، اتحادیۀ اروپا، روسیه و ژاپن بررسی و مهم­ترین عوامل اثرگذار بر فراز و فرود مناسبات آنها ارائه شده است. این حمله به دستور مستقیم دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین ایالات متحده صورت گرفت. تنشهای حاصل از انتخابات اما با حمله پهپادی ماه نوامبر به اقامتگاه مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق به اوج خود رسید، حملهای که آسیبی به نخست وزیر نرساند و مسئولیت آن به گروههای نزدیک به ایران نسبت داده شد.

این روحانی پرنفوذ از سوی دیگر برای پیشبرد اهداف سیاسی خود چارهای جز «مدیریت تنشها» با گروههای رقیب شیعه ندارد؛ رقبایی که به رغم تایید رسمی نتایج انتخابات از سوی دستگاه قضایی همچنان بر جعلی بودن آن اصرار دارند و خواستار اعمال نظر در روند تشکیل دولت جدید هستند. جریانهای شیعی نزدیک به ایران در انتخابات اخیر دو سوم کرسیهای قبلی خود را از دست دادند که از نگاه تحلیلگران ضربهای مهلک برای آنها محسوب میشود.

مقتدی صدر که پیشتر رهبری جنبش علیه نیروهای آمریکایی را پس از تهاجم سال ۲۰۰۳ برعهده داشت اینک ریاست ائتلافی را در دست دارد که بیشترین کرسی پارلمان را از آن خود کرده و نقش تعیین کنندهای در انتخاب نخست وزیر و دیگر تصمیمهای نهاد قانونگذار در کشورش دارد. حامیان گروههای شبهنظامی شیعی که حمایت تهران را با خود دارند در اعتراض به نتایج انتخابات اکتبر، بیش از دو ماه با برپایی چادرهایی در اطراف منطقه امنیتی سبز پاتیخت که ساختمانهای دولتی و نمایندگیهای دیپلماتیک خارجی را در خود جای داده، دست به تحصن زدند.

در ماده 71 قانون بودجه بیان شده است که فاصله حداقل و حداکثر حقوق باید هفت برابر باشد. هدف آن تامین کسری بودجه بود؟ آن هم با کمک کشوری که در تمام جهان و شاید حتی در فضا با تروریسم مبارزه میکند (آمریکا).

بر اساس این گزارش، قرار است نمایندگان پارلمان عراق امروز دوشنبه در خصوص انتخاب رئیس جمهور تصمیم گیری کنند. نشست افتتاحیه پارلمان جدید عراق به توصیه برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور و تحت ابلاغیهای که از سوی وی صادر شده بود در روز نهم ژانویه تشکیل شد. در سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ یعنی دولت هفتم نرخ رشد اقتصادی به طور میانگین ۳٫۴ درصد بود که این نرخ در چهار ساله دولت هشتم به طور میانگین به ۷٫۲ درصد رسید که بعد از دولت پنجم، بالاترین میزان نرخ رشد است.