شرح حال بانکهای افغانستان از گذشته تا به حال

وی ادامه داد: با فرض تداوم شرایط موجود (تداوم تحریم) و با وضعیت صادرات و روند تورم سال کنونی انشاءالله سال آینده سال بهتری خواهد بود. مشکلی در تامین ارز نداریم و چشمانداز بازارهای جهانی و قیمت نفت وضعیت بسیار خوبی است که موجب افزایش عرضه ارز شده است. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی صالحآبادی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: بازار ارز از ابتدای سال وضعیت خوبی داشته و در بخش حواله و اسکناس ارز عرضههای خوبی انجام شده است. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبات اخیر این کمیسیون درباره لایحه بودجه سال آینده گفت: بند الحاقی درباره وام ازدواج جوانان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گنجانده شد که بر اساس آن مبلغ وام ۱۵۰ میلیون تومان برای زوج و ۱۵۰ میلیون تومان برای زوجه در نظر گرفته شد. جهت نام نویسی وام خودمالکی در سامانه ثبت نام حمایتی مسکن هم باید مراحلی را طی کنید که کاملا مشابه با انجام ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن است. همانطور که گفته شد کلیه خدمات بانکداری اختصاصی در بخش مشاوره خلاصه نمیشود، بانکداری اختصاصی میتواند به انجام فعالیتهای معاملاتی نیز بپردازد و خدماتی مانند نگهداری داراییهای ارزشمند توسط صندوق امانات، سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایهگذاری بورسی، تنظیم وصیتنامه و ارائه خدمات صرافی را نیز ارائه دهد.

• كارگزار خريدار امكان خريد كالاي مورد درخواست را بررسي نموده و در صورت ضرورت با توليدكننده در مورد عرضه كالا رايزني مي كند. رئیس کل بانک مرکزی افزود: از ابتدای سال ۲۵ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده و با توجه به اینکه عرضه در کل سال گذشته ۱۷.۶ میلیارد دلار بوده، نشان دهنده ۴۳ درصد رشد است. وی تأکید کرد که هیچ مشکلی از نظر عرضه ارز نداریم اما ارز ترجیحی در چارچوب مصوبات تامین میشود و برای تامین ارز ترجیحی تا پایان امسال هم مشکلی نداریم. در آذر ماه امسال بدهی بانکهای خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی 11 هزار و 290 هزار میلیارد تومان نسبت به ماه قبل کاهش یافته و همچنین خالص بدهی دولت به بانک مرکزی به منفی 39 هزار و 360 میلیارد تومان رسیده اما بدهی بانکهای تجاری دولتی در آذر ماه 23 هزار و 130 میلیارد تومان رشد داشته است.

امسال ۴۸.۶ میلیارد دلار تامین ارز انجام دادیم که نسبت به سال گذشته که ۳۷ میلیارد دلار بوده ۳۱ درصد رشد داشتهایم. حال شما باید این را در نظر بگیرید که هر هزینه ای که شما برای وام انجام دهید و بیش از اصل پول باشد بهره ای می شود که برای پول داده اید . متقاضیان این وام معمولاً افرادی هستند که پسانداز کافی ندارند یا خودشان نمیتوانند سپرده جدیدی را افتتاح کنند و ۱۲ ماه در صف انتظار بمانند. برای شرکت در پذیرش تمامی ارگان ها می بایست از شرایط در نظر گرفته شده برای متقاضیان برخوردار بود. وزیر امور اقتصادی و دارایی از تعهد بزرگترین شرکت های بورسی صنعتی و معدنی کشور برای سرمایهگذاریهای ارزی و ریالی ویژه در سال ۱۴۰۱ خبر داد. رئیس کل بانک مرکزی درباره انتشار اسامی بدهکاران کلان بانکی نیز اظهار کرد: صورت مالی بانکهای بورسی و بانکهای دولتی در کدال منتشر میشود و بدهکاران کلان بانکها در همین صورتهای مالی به صورت شفاف قابل مشاهده است. هیات وزیران با آییننامه پیشنهادی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سازمان اداری و استخدامی کشور برای جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی موافقت کرد. رئیس کل بانک مرکزی از مجلس درخواست کرد که اعداد تسهیلات تکلیفی را واقعی درنظر بگیرد تا اضافه برداشت و نارضایتی مردم را شاهد نباشیم.

اگر چه در ابتدا وجود برخی شرایط باعث می شد افرادی که دارای ملک هستند نتوانند از تسهیلات این طرح استفاده کنند، اما با تغییر نظراتی که در ادامه رخ داد، این امکان هم میسر شد. برپایه این اعلانیه تعداد مؤسسین آن نیز ۱۰۰تَن اعلام شد در این اعلامیه آمده بود تمام اهالی ایران میتوانستند از ۵ تومان «الی هر میزانی» سهام خرید کنند. بانکها وظیفه نگهداری از اموال مردم، پرداخت وام جهت امور تولیدی و عامالمنفعه، صدور ضمانت نامهها، تهیه و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، خرید و فروش ارزش، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان و اموری از این دست را برعهده دارند و با وجود تفاوتهایی در عملکرد که ذکر گردید، به طور کلی وظایف کم و بیش یکسانی برعهده دارند. مزیت وام فوری با سند ملکی بدون ضامن چیست ؟ پیش از توضیح این نسبت لازم است با اصطلاحات EV و EBIT آشنا شویم. لازم به ذکر است که این رمز ریال قابل استفاده برای سرمایهگذاری نیست و صرفا جایگزین اسکناس خواهد شد. اقداماتی هستند که لازم است در دوره جدید بازار به همگی آنها توجه ویژه داشت. وی درخصوص رتبهبندی افراد در بانکها گفت: نحوه ارزیابی و رتبه بندی افراد بر مبنای اعتبار آنها در بانکی که از آن حقوق دریافت می کنند؛ از میزان حقوق آنها گرفته تا اقساط و معوقات و میزان دارایی آنها، بر اساس شاخص های جهانی عنوان کرد.