شرکت تدبیرپرداز >محصولات >اتوماسیون >بورس کالا

البته توصیه ما به شما این است که با مشاورین مجموعه وام برتر قبل از هر گونه اقدامی در ارتباط باشید تا این چنین با ضرر بالایی در آینده رو به رو نشوید. سطوح مختلف اتوماسيون کارگزار برتر(بورس کالا) که بر اساس سفارش کارگزاران محترم قابل ارايه است، از طريق ايجاد زيرساختهاي مناسب براي انجام امورکارگزاري تمام چرخه معاملات شامل عمليات پيش از معاملات، هنگام معاملات و بعد از معاملات را پوشش ميدهد. به گفته حمید اعرابی از ابتدای دولت آقای روحانی تا کنون رشد دلار چهار برابر بوده، اما شاخص کل بورس از ۸۰ هزار به نزدیک یک میلیون واحد رسیده، یعنی بیش از ۱۰ برابر رشد کرده، در حالی که طی این مدت قیمت کامودیتیها رشدی نداشته و از آن جایی که بازار سهام ما کامودیتی محور است، این میزان رشد غیرمنطقی به نظر میرسد. از ابتدای سال گذشته تا کنون حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان وارد این بازار شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: اینکه عموم مردم وارد بازار بورس شوند بسیار خوب است، اما اینکه داراییهای خود را بفروشند و با پول آن سهام بخرند، بهخصوص در شرایط کنونی بسیار خطرناک است. به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در قانون جهش تولید مسکن امکان پیش خرید مصالح ساختمانی همچون فولاد و سیمان در بورس کالا دیده شده که این موضوع می تواند اقدامی بزرگ در راستای ساماندهی موثر بازار مسکن و تولید در این بخش باشد. نحوه انجام معاملات در بورس کالا چگونه است؟ در اقتصاد ایران کل نقدینگی دست اشخاص بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است و ما اگر فرض را بر این بگذاریم که ۳۰ درصد مردم وارد بورس شوند، رقمی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان میشود. علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ملی صنایع مس ایران( فملی) با یک هزار و ۷۸۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو( کچاد) با یک هزار و ۳۶۷ واحد، پالایش نفت اصفهان( شپنا) با یک هزار و ۲۲۲ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر( کگل) با یک هزار و ۲۱۶ واحد، پالایش نفت تهران( شتران) با ۹۱۴ واحد، گروه مپنا ( رمپنا) با ۶۴۳ واحد، بانک تجارت ( وتجارت) با ۵۸۰ واحد، گروه صنعتی پاکشو( پاکشو) با ۴۲۷ واحد، بانک پارسیان ( وپارس) با ۲۸۳ واحد، پالایش نفت بندرعباس( شبندر) با ۲۸۲ واحد، سرمایه گذاری دارویی تامین( تیپیکو) با ۲۳۳ واحد، پتروشیمی فناروان( شفن) با ۲۳۱ واحد و پتروشیمی پردیس( شپدیس) با ۲۲۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس( فارس) با سه هزار و ۲۰۱ واحد، فولاد مبارکه اصفهان( فولاد) با سه هزار و ۱۴۵ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی( شستا) با دو هزار و ۱۳ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین( تاپیکو) با یک هزار و ۲۸۹ واحد، فولاد خوزستان ( فخوز) با ۸۹۴ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران( حکشتی) با ۷۰۴ واحد، ایران خودرو ( خودرو) با ۷۰۴ واحد، مخابرات ایران( اخابر) با ۵۹۱ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان( پارسان) با ۵۱۴ واحد و بانک ملت ( وبملت) با ۴۸۳ واحد با تأثير منفی بر شاخص همراه بودند. شاخص کل تنها طی ۱۰ روز کاری (از روز سهشنبه دوم اردیبهشت تا دوشنبه هفته جاری ۱۵ اردیبهشت) ۲۲.۷ درصد افزایش یافت. در جریان معاملات روز یکشنبه بورس، شاخص کل با رشد ۵/ ۱ درصدی به محدوده یک میلیون و ۱۵۶ هزار واحد بازگشت. در پایان معاملات سال ۱۳۹۸، شاخص کل با بیش از ۳۳۴هزار واحد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۷، به رقم ۵۱۲هزار واحد رسید که ۱۸۷ درصد افزایش را نشان میداد. در روز ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۸ ارزش کل معاملات به ۴۴۰۰ میلیارد تومان رسیده بود که ۳۸۰۰ میلیارد تومان آن تنها مربوط به سهام خرد میشد؛ یعنی جدا از سهمهای بلوکی، عمده و انتقالی.

این تناسب بسیار خطرناک است، زیرا نشان میدهد بین ۲۴ سال طول میکشد که خریدار سهام به سرمایه اولیه خود برسد. بسیاری از افرادی که در یک سال گذشته وارد بازار سهام شدهاند، فقط رنگ سبز بازار را دیدهاند، ولی بازار میتواند رنگ قرمز هم داشته باشد و این موضوع برای هر بازاری کاملاً طبیعی است، اما وقتی ریسک بالا باشد و داراییها به نصف تقلیل یابد، ناخوشایند میشود. با ورود سهام صندوقهای سرمایهگذاری قابل معامله هم ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر وارد میشود. بنابراین طی یک سال گذشته شاهد رشد بیسابقه سهمهای کوچک نسبت به سهمهای ارزنده و بزرگ بودهایم؛ موضوعی که همواره بهعنوان یکی از ریسکهای بزرگ معرفی میشود. روز سهشنبه در حالی شاخص کل رقم ۹۸۰ هزار واحدی را پشت سر گذاشت که ارزش معاملات آن در یک روز کمرمقتر نسبت به روزهای قبلیاش به ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده بود. البته از این رقم حداکثر ۷۰ درصد وارد بازار خواهد شد و مابقی آن برای خرید مایحتاج خانوارها ذخیره میشود. وی گفت: حدود ۷۰ درصد نقدینگی کشور شبهپول است و بهصورت سپرده در بانکها قرار دارند و نمیتواند وارد بازار شود. وی در ادامه افزود: در حال حاضر P/E بازار (قیمت سهم تقسیم بر سود) به ۲۴ درصد رسیده در حالی که نرخ بهره بانکی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است، این در حالی است که در بازار آمریکا یا اروپا نرخ بهره ۰.۲۵ درصد ولی P/E آن بین ۱۵ تا ۱۷ درصد است.