علائم جدید ویروس کرونا چیست؟

بیماری کرونا (کووید-۱۹) یک بیماری مسری است که در اثر ویروس جدید کرونا شیوع پیدا کرده است. اکثر افراد مبتلا به کووید-۱۹ دچار بیماری خفیف تنفسی می­ شوند و بدون نیاز به درمان ویژه بهبود پیدا می­ کنند. احتمال بروز بیماری جدی در افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر بیماری قلب و عروق، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان دارند بیشتر است. برای تخمین احتمال ابتلا به کرونا می توانید رایگان در تست کرونا درمانکده شرکت کنید.

  • احتقان یا آبریزش بینی
  • احساس امنیت کاذب نداشته باشید
  • ماندن در خانه در زمان بیماری
  • سندرم حاد تنفسی خاورمیانه
  • بخور نیز می تواند به بهبود گلو درد کمک کند
  • ویروس چطور منتقل میشود
  • هنوز میزان مرگبار بودن سویه امیکرون مشخص نیست

گروه فرهنگ و اندیشه: محمدتقی تقیپور پژوهشگر تاریخ صهیونیسم که تالیفات زیادی در این زمینه منتشر کرده، بهتازگی یادداشتی درباره بیماری کرونا و ریشهیابی شیوع آن نوشته که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است. تقیپور میگوید مدتزمان زیادی از شیوع کرونا در ایران نگذشته بود که محافل اسرائیلی آن را به فال نیک گرفته و از آن به عنوان یک فرصت تاریخی خوب برای قوم خود یاد کردند. او در مقاله خود به این مساله اشاره کرده که همانزمان روزنامه اسرائیلی «معاریو» طی مقالهای با ابراز شادمانی و خوشحالی نوشت: «ایران دیگر آن دولت قدرتمند نیست؛ زیرساختها و توانمندیهای پزشکی در این کشور دچار مشکل شده و این، بر همگان آشکار شده است. این امر میتواند بسیار خوب باشد. فرق نمیکند که ایران از چه ناحیهای ضربه بخورد…

در این بین برخی مطالعات هم وجود آبریزش بینی را به صورت پررنگ تری مورد تایید قرار داده اند. آیا نوع دلتا کشندهتر است؟ در ژوئن 2021 اعلام شد که ظاهراً سویهی دلتا در مقایسه با نوع آلفا احتمال بستریشدن افراد را افزایش میدهد. بااینوجود میدانیم که هنوز اطلاعات بیشتری برای اطمینان از این یافته لازم است. سویهی آلفای ویروس کرونا و علائم کرونا انگلیسی چیست؟

در صورتی که اکسیژن خون شما پایین تر از 93 باشد ( در برخی منابع پایین تر از 91 ذکر شده است)، بهتر است که سریع با دکتر ریه مشورت کنید. برای این کار می توانید از مشاوره آنلاین با متخصص ریه نیز کمک بگیرید. همچنین از انجام آزمایش های سرخود مانند سی تی اسکن ریه بپرهیزید. در صورتی که دکتر ریه شما مشکوک به درگیری ریه با ویروس کرونا داشته باشد؛ برای شما دستور سی تی اسکن را خواهد دارد. با پیشرفت عفونت ریوی مرتبط با علائم کرونا ویروس، بیشتر کیسههای هوا پر از مایع میشود.

هرکدام از آنها با نامهای دیگری نیز شناخته میشوند. این تستها دقتهای مختلفی داشته و مدتزمان دریافت نتایجشان با یکدیگر متفاوت است. تست آنتی بادی کرونا چیست؟ برخی از افراد آلوده به ویروس هیچ علائمی ندارند. علائم اولیه کرونا که رایج هستند شامل تب و لرز، بدن درد، سرفهی خشک، خستگی، سردرد، گلودرد، از دست دادن بویایی و اشتها است.

چهار نوع از این ویروسها در انسانها شیوع دارند و عمدتاً باعث ایجاد عفونتهای خفیف تا متوسط در دستگاه تنفس فوقانی میشوند. درباره سه نوع دیگر ویروسهای خانواده کرونا گمان بر این است که اخیراً از بدن حیوانات به بدن انسان سرایت کردهاند. این ویروسها باعث ایجاد بیماریهای شدیدتر در انسان شدهاند. این سه نوع ویروس عبارتند از SARS-CoV-2 (همین ویروس کرونای جدید که درباره آن صحبت میکنیم)، MERS-CoV که باعث ایجاد بیماری «مرس» یا «نشانگان تنفسی خاورمیانه» میشود و SARS-Cov که باعث ایجاد بیماری «سارس» یا «نشانگان تنفسی حاد» میشود.

تحقیقات نشان میدهد که کدهای ژنتیکی این ویروس نزدیکی زیادی به ویروس سارس دارد. ویروس کرونا از کجا آمده است؟ ویروسهای تازهای که کشف شدهاند، معمولا از حیوان به انسان منتقل شدهاند. مثلا منشا ویروس کرونا که در گذشته همهگیر شده بود، در حیوانات بود. ویروس سارس اول در خفاش شروع شد و بعد به گربههای ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید. از سال 2014 تا کنون که ویروس مرس در خاورمیانه موجب مرگ 858 نفر از 2494 بیمار مبتلا شد، از شتر به انسان رسیده بود.

کارشناسان به این پرسش پاسخ میدهند که آیا تکامل سریع ویروس عامل کووید ۱۹ غیرعادی است یا ویروسهای دیگر نیز همین تعداد گونه دارند. اطلاعات نادرست پادکست جو روگن دربارهی ویروس کرونا و واکسنها باعث شد ارزش بازار اسپاتیفای بهمیزان خیرهکنندهی ۲٫۱ میلیارد دلار کاهش یابد. کارشناسان میگویند اگر امسال گونه نگرانکننده دیگری از ویروس کرونا ظاهر شود، تعجبآور نخواهد بود. طبق گفتهی کارشناسان، ویروسی که ادعا میشود ترکیبی از گونه دلتا و اومیکرون باشد، وجود ندارد و بهاحتمال زیاد نتیجهی آلودگی آزمایشگاهی است.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۴۱۰ نفر رسید. چرا علائم امیکرون ملایمتر از دلتاست؟ امیکرون، سویهای از بطن ویروس “سارس کوو ۲” است که به دلیل علائم خفیفتر ابتلا به آن، “واریانت ملایم” نیز خوانده میشود و به نظر میرسد که روند شدید بیماری کووید ۱۹ در ابتلا به این سویه به ندرت دیده میشود، اما چرا؟ مدیرکل آزمایشگاههای مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: کیتهای تولید داخل کشور براساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتوپاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارد. مدیر کل آزمایشگاههای مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کیتهای تولید داخل کشور بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری درانستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند.