مصاحبه اختصاصی با وزیر خارجه ایران

همان شب از سفارت به خانه شخصیاش رفت و دست به خودکشی زد. برخی از آنها در یک شب زمستانی در یک مهمانی شام رسمی با کت و شلوار کتانی سفید یا کت و شلوار بد رنگ و چروکیده حاضر شده بودند و بیشتر هم تسبیحی در دست داشتند. گفتم بهتر است به هتل بروم و پس از عوض کردن لباس در مهمانی حاضر شوم.

آدرس وزارت خانه در تهران : خ. تازه، این که چیزی نیست و پس از اینکه خانه گرفتی، صبح و ظهر و شب به بهانههای گوناگون مزاحمت خواهند بود. برای من در هتل دارالسلام که بهترین هتل بغداد به شمار میآمد ولی در حد هتلهای درجه دو و سه ایران هم نبود جا گرفته بودند که تا اجاره کردن خانه ناگزیر در آنجا ماندم.

رایزنهای درجه دو نیز پس از درجا زدن سه ساله برای رسیدن به رایزنی درجه یک میبایست همین مراحل را بگذرانند. از شنیدن سخنان کوتاهی که ایراد کرد و شعری که خواند چنان دلم به درد آمد که به همسرم گفتم اگر به جای او بودم خودکشی میکردم و از قضا چنین نیز شد.

درد شانه نشانه بیماری قلبی است؟ به علاوه در قانون اساسی این کشور هیچ ذکری از کابینه دولت به میان نیامده است. کارمندان سفارت به نوبت اتومبیلشان را با راننده برای خرید میوه و خواربار به قصر شیرین میفرستادند و اجناس خریداری شده را میان خود تقسیم میکردند. اگر هم پولی بود، چیزی برای خرید یافت نمیشد. تماسهای تلفنی با وزارت امور خارجه عراق بینتیجه بود و به یادداشتها هم پاسخ داده نمیشد.

هر چند به هیچ وجه دلم نمیخواست به پاکستان بروم ولی چون درباره نجابت و پاکدلی آقای دکتر زند فرد بسیار شنیده بودم و در گوش داشتن این پند که با «رئیس خوب به جهنم برو ولی با رئیس بد به بهشت نرو»، به پیشنهاد ایشان پاسخ مثبت دادم و کارگزینی هم حکم را صادر کرد. ساختمانی عظیم به سبک کاخهای هخامنشی با سقف بسیار بلند و ستونهایی از مرمر سبز، مزین به فرشها، تابلوها و چلچراغهای گرانبها در میان باغی ۱۸ هزار متری که ساختمان اداری سفارت نیز در گوشهای از آن قرار داشت.

طی هشت ماه گذشته، من بازسازی ائتلاف ها و احیای مشارکت هایمان را در اولویت قرار دادم و تأکید کردم که آنها برای امنیت و رفاه پایدار آمریکا ضروری و اساسی هستند.

وی افزود: استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه احتماعی کلید خورده ،که البته با انتصابات اخیر صورت گرفته در زیر مجموعه وزارت تعاون بر تعداد استیضاح کنندگان حجت عبدالملکی افزوده خواهد شد. وی در بسیاری از پست های مهم از جمله رئیس نیروی هوافضای سپاه (۱۹۹۲-۱۹۹۹)، معاون ستاد مشترک سپاه (۱۹۹۲-۱۹۹۶) ؛ رئیس بنیاد تعاون سپاه (۱۹۹۶-۱۹۹۷) ؛ معاون وزیر دفاع در زمان رئیس جمهور خاتمی (۱۹۹۷-۲۰۰۳) ؛ معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در کابینه دوم خاتمی (۲۰۰۴-۲۰۰۵) و اولین کابینه احمدی نژاد (۲۰۰۵-۲۰۰۹) ؛ رئیس کمیته سیاسی ، دفاعی و اطلاعاتی مجمع تشخیص مصلحت نظام (۲۰۱۰-۲۰۱۳) ؛ وزیر دفاع و تدارکات نیروهای مسلح در اولین کابینه رئیس جمهور حسن روحانی (۲۰۱۳-۲۰۱۷) ؛ و مشاور نظامی رهبر (سال ۲۰۱۷ تاکنون) خدمت کرده است..

  • مدارک دانشگاهی کسب شده در ایران
  • تلفن وزارت خانه در تهران : ۰۲۱۸۸۸۰۷۰۳۰
  • بیمه کوثر
  • امضا شده توسط کسی که بسته را تحویل داده
  • پوشش سر برای دلایل مذهبی قابل قبول است
  • نام وزارت خانه در تهران : ساختمان وزارت بهداشت
  • کپی از صفحه مشخصات در گذرنامه
  • برگه مرخصی (در صورت کارمند بودن)

احتمالاً اکثر این افراد بر این باور بودند که کمک های مالی آنها صرف تلاش برای شکست هیلاری کلینتون در آوردگاه انتخاباتی خواهد شد. مرکز مطالعات الجزیره در گزارشی با گمانه زنی درباره رویکرد احتمالی رئیس جمهور منتخب ایران در عرصیه سیاست خارجی تاکید کرد: در صورت حصول توافق در وین ابراهیم رئیسی از امتیازات این توافق و رفع تحریم های بهره مند خواهد شد. درخواست شما در سفارت بررسی و درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

بهتزده ایستاده بودم که آقایی با سر و وضع آراسته که عینک سیاهی به چشم داشت پیش آمد و گفت بفرمایید من شما را به سفارت ایران میبرم. فردا صبح که میخواستم از هتل به سفارت بروم با وضع عجیبی روبهرو شدم.

دیگر آن آقا را ندیدم ولی هر روز شخص دیگری که در کنار هتل پرسه میزد پیش میآمد و به یکی از رانندگان میگفت ایشان را به سفارت ببر. تاکسیهای زیادی جلو هتل صف کشیده بودند ولی حتی یکی از رانندگان که برای پیدا کردن مسافر لهله و فریاد میزدند حاضر به سوار کردن من نشد و بعضی از آنان با نزدیک شدن من روی خود را بر میگرداندند. علاوه بر آن عربستان به دلیل حمایت و سازمان دهی طالبان و گروهای تروریستی نظیر القاعده سابقه خوبی نسبت به ملت افغانستان ندارد.

سفارت درخواست شما را بررسی نموده و نسبت به آن تصمیم خواهد گرفت. پاسخ داد من خودم مساله را با آنان حل میکنم و شما آماده آمدن به مصر باشید. البته شما باید بدانید که این دولت دولت ربانی نیست که خودش در شاخ کوه رئیس جمهور باشد و وزیرش هم عبدالله که همان هم اضافی هست این دولت تاحدود دولت هست بازهم اگر یک دولت مقتدر نیست ولی نیاز به یک وزیر خارجه تحصیل کرده دارد امید که ایشان وزیر منتخب بتواند سیاست خارجی افغانستان را د ر عرصه بین الملل تقویت کند.

یا در حوزهی نظامی، آمریکا هزینه میکرد اما الان میگوید چنین چیزی را انجام نمیدهم و در حال واگذاری به شرکای خودش است. مراجعه به قسمت عابرین غیر مجاز و انجام مراحل مندرج در آن. آنچه در آن نخستین مهمانی نظرم را جلب کرد، ناهمخوانی مهمانان عرب بویژه عراقیها با شکوه و جلال مجلس و بیگانگی آنان با تشریفات بود. بنابراین با همه تلاشی که آقای مجد کرد، حکم مأموریت من در توکیو امضاء نشد.

جیرهبندی بود. میوه از هر نوع حکم کیمیا را داشت. کمبود مواد خوراکی و میوه و کالاهای مصرفی در عراق باورنکردنی بود. از لوازم برقی و اتومبیل و کالاهای مصرفی باصطلاح لوکس که نگو و نپرس. وقتی داستان را برای همکاران تعریف کردم گفتند رانندگان تاکسی اجازه نداشتهاند تو را سوار کنند تا مجبور شوی با اتومبیل این شخص که مأمور امنالعام (سازمان اطلاعات و امنیت) بوده به اینجا بیایی.

به خاطر این موفقیت قرار شد یکسال ارشدیت به هر یک از ما بدهند که ندادند و سپس اعطای تقدیرنامه را نیز به خوردن قهوهای با وزیر تقلیل دادند که دیگر موضوع را دنبال نکردیم. جیسون میلر-مشاور ترامپ- با اشاره به این موضوع که عکسهای منتشرشده مربوط به 20 سال قبل و پیش از آشنایی ملانیا و دونالد ترامپ بازمیگردد, به شبکه سیانان گفت: این عکسها تجلی هنرمندانه ازبدن انسان هست.

پس از بازگشت به تهران در دبیرخانه وزیر امور خارجه و سپس در اداره همکاریهای فنی بینالمللی به کار پرداختم تا موضوع دومین مأموریت در خارج پیش آمد. برای آنکه قلقلکی داده باشم، پس از چند دقیقه از در پشتی فروشگاه خارج شدم و با تاکسی به سفارت رفتم.

سوار شدم و به سفارت رفتم. غروب ۲۵ بهمن ۱۳۵۶ با هواپیما عازم بغداد شدم. معلوم شد ایشان و همسرشان را با چند ایرانی دیگر که عازم لندن بودهاند از فرودگاه به گاراژی در بغداد منتقل کردهاند و تنها آب و نان در اختیارشان گذاشتهاند و روز بعد هم آنان و گروهی دیگر از دستگیرشدگان را با کمپرسی در نزدیکی مرز سومار پیاده کرده بودند و این مرد محترم و همسرشان با کهولت سن و بیماری چند کیلومتر را با پای پیاده پیموده بودند تا به پاسگاه مرزی ایران برسند.

ولی چند روز بعد که در منزل خوابیده بودم، آقای دکتر صدریه زنگ زد و گفت باید بیایی بغداد پیش ما. دو روز بعد پیکر بیجانش را در آپارتمانش یافتند در کنار چند صفحه دستنویس به عنوان وصیتنامه که در آن یاران و همکارانش را به مردم کوفه تشبیه کرده بود!

در آن روزها درگیر مهمترین آزمون در دوران خدمتم در وزارت امور خارجه بودم. آزمون کتبی را پشت سر گذاشته بودم ولی مرحله دلهرهآور، مصاحبه بود که نمیدانستم مصاحبهکنندگان چه کسانی هستند، چه سلیقه و طرز فکری دارند و پرسشها در چه زمینههایی خواهد بود. بگذریم؛ و اما سفیر تازه چه کسی بود؟