مصوبه شورای نگهبان

  • محرمی: با این بازیها غم دنیا روی سر آدم خراب می شود
  • بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز
  • مهاجرت نخبگان
  • عکس دسته جمعی استقلال با یک مهمان آسمانی(عکس)
  • اعلام رنگبندی جدید کرونایی؛ ۱۲۰ شهر در وضعیت قرمز
  • پروین: نباید دل مان را به صعود خوش کنیم

در آخرین روز اولین مجلس جمهوری اسلامی برخی غائب بودند، یا شهید شده بودند یا وزیر. پرهیز از تلاش برای رسیدن به منصب وزارت یا پستهای اجرایی توصیه بعدی رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس بود. توصیه بعدی رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس، «اهتمام جدی به کار کارشناسی در بررسی طرح ها و لوایح و بالا بردن سطح کیفی قوانین» بود. توصیه : برای حالت ضخیم یا Bold حتما از فایل Vazir-Bold استفاده نمایید. وقت هر کدام از نمایندگان برای نطق ده دقیقه است و می تواند تمام یا حداقل سه دقیقه از حق خود را به یک نفر نماینده دیگر واگذار نماید. دلالت می کند، به شرطی که حدود مقرر در قانون اساسی که در اصل 72 تبیین تفصیلی شده، رعایت شده باشد. ۳- لغو و ابطال کلیه تصمیمات و اقدامات اقتصادی و مالی علیه جمهوری اسلامی ایران و انجام کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم جهت لغو و ابطال تمامی دعاوی و ادعاهای دولت آمریکا و مؤسسات و شرکتهای آمریکایی علیه ایران به هر صورت و به هر عنوان و انجام کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم جهت عدم طرح هر نوع دعوای حقوقی یا جزائی و مالی جدید از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی رسمی و غیررسمی دولت آمریکا و یا مؤسسات و شرکتهای آمریکایی و چنانچه هر گونه ادعائی علیه ایران و اتباع ایرانی در هر یک از دادگاههای در رابطه با انقلاب اسلامی ایران و تصرف مرکز توطئه آمریکا و دستگیرشدگان در آن مطرح شود و رأی به محکومیت ایران و یا اتباع ایرانی صادر شود، دولت آمریکا متعهد و ضامن است پاسخگوی آن باشد و متعهد و ضامن است که غرامت و خسارت ناشی از آن را بپردازد.

ماده ۳۷. کلیه مذاکرات جلسات رسمی شورا ثبت و ضبط میشود. پیش از اینکه این پیشنهاد تدوین و تصویب شود در بین نمایندگان هم نظرها متنوع و گاه متضاد بود؛ احمد صدر حاج سیدجوادی حل قضیه گروگانها پیش از برآورده شدن خواست مردم را ناممکن میدانست و به گفته او «اولین خواست مردم استرداد شاه است.» صادق خلخالی عقیده داشت: «نهایی که تقصیرات جزئی دارند شاید مورد عفو امام قرار گیرند، لیکن بقیه گروگانها احتمالاً محاکمه خواهند شد.» نظر حسن آیت این بود که «اگر آمریکا، شاه و اموالش را به ایران تحویل دهد و دست از توطئههایش که هم اکنون نیز ادامه دارد بردارد، مساله گروگانها حل خواهد شد.» اما با تائید مصوبه مجلس از سوی امام گرهها باز شد، بهزاد نبوی مشاور اجرایی نخست وزیر مسوول مذاکرات شد که به امضای بیانیه الجزایر و آزادی گروگانها در روز ورود رونالد ریگان، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کاخ سفید در ۳۰ دی ۵۹ انجامید. رهبر انقلاب عملکرد مجلس در یکسال اخیر را نشاندهنده تلاش، همت بلند و کارآمدی خواندند و حضور نیروهای جوان و پُرتوان در کنار نیروهای دارای سوابق تقنینی و اجرایی را، موجب توفیق مجلس در تصویب لوایح و طرحهای مهم و متعدد دانستند و با تشکر از حضور رئیس و نمایندگان مجلس در میان مردم و سفرهای استانی گفتند: این حرکت بسیار خوب را ادامه دهید و همیشه در کنار مردم بمانید.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع انتخابات ریاست جمهوری پرداختند و افزودند: دشمنان از همه امکانات خود استفاده می کنند تا انتخابات مایه سرشکستگی ملت شود و برخی هم در داخل دانسته یا ندانسته حرف بدخواهان را ادامه می دهند اما من بسیار امیدوارم که به لطف خداوند و با همت ملت، این انتخابات مایه آبرو و عزت کشور شود. مطالبات بیمارستانها برای ارائه ادامه خدمات به مردم پرداخت شود و سریعتر این اعتبارات برای آنها تامین شود. هریک از این ارکان وظایفی دارد. توجیهات بنیصدر درباره استنکاف از امضا و ابلاغ مصوبات مجلس در نوع خود جالب بود؛ “یک جز قانون امضا شدن آن است.” روز ۱۰ خرداد ۱۳۶۰ در یک کنفرانس خبری، خبرنگار خبرگزاری فرانسه از بنیصدر پرسید: «امام خمینی فرمودند کسانی که با مصوبات مجلس که توسط شورای نگهبان هم تائید شده است چنانچه مخالفت کنند، مفسد فیالارض هستند و باید محاکمه شوند، شما مصوبه مجلس در مورد سرپرستی وزارت امور خارجه توسط نخست وزیر را تاکنون قبول نکردید، بعد از فرمایشات امام آیا این مصوبه را امضا خواهید کرد؟

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از ایراداتی که شورای نگهبان به مصوبه مجلس مبنی بر واردات خودرو در ماده 4 داشت، مربوط به ارز بدون منشا بود که گفتند ابهام دارد و باید توضیح داده شود. ایشان با اشاره به برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه نامزدها باید در مناظرات دیدگاههای خود را درباره فضایمجازی و سیاست خارجی اعلام کنند، تأکید کردند: اینها جزء مسائل مردم نیست.

ایشان، استفاده از تواناییهای قانونی نظیر سؤال، استیضاح و تحقیق و تفحص به نفع مسائل شخصی، گروهی یا قومی را از جمله این آسیبهای احتمالی دانستند و گفتند: از این تواناییها باید فقط در جهت مُرّ قانون و حقیقت استفاده کرد. بنده از ابتدای انقلاب درباره روحانیت، ولایت فقیه، امام (رحمت الله علیه) حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) دفاع مقدس، مسئله هسته ای، مسائل بین المللی، آمریکا، اروپا، مسائل منطقه ای لبنان، عراق، سوریه، فلسطین، جنگ ۳۳ روزه، ضد انقلاب، مسائل و مشکلات اقتصادی و صدها موضوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نظر داده ام کدام یک اشکال داشته که باعث رد صلاحیت بنده شده است؟

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری توصیه خود به دوره های مختلف مجلس در خصوص علاج تراکم قوانین خاطرنشان کردند: باید با مشخص کردن یک مهلت برای این موضوع فکری شود. رهبر در انجام دادن وظایف، افزون بر مشاوران خود، از کمک فکری و آرای تخصصی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بهره میگیرد. ↑ خسروپناه، منظومه فکری امام خمینی، ۱۳۹۶ش، ص۳۳.

↑ دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ۱۳۸۷ش، ج۱۶، ص۵۵۱. انوشه، حسن، «تهران»، دائرة المعارف تشیع، زیر نظر احمد صدر حاج سیدجوادی و دیگران، چاپ دوم، ترهان، نشر شهید سعید محبی، ۱۳۸۰ش. ↑ گروه تاریخ، تاریخ تشیع، ۱۳۹۰ش، ص۳۶۰و۳۶۱۳۶۹؛ ر.ک: جعفریان، اطلس شیعه، ۱۳۹۱ش، ص۲۰۷.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، روز سه شنبه بود که خبری دررسانه مبنی بر خداحافظی عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان از این شورای منتشر شد و اعلام شد روز چهارشنبه اعضای هئیت رئیسه جدید شورای نگهبان مشخص خواهد شد از این رو در رای گیری به عمل آمده آیت الله جنتی مجددا به عنوان دبیر شورای نگهبان و همچنین سیامک ره پیک به عنوان قائم مقام دبیر و هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان به عنوان سخنگوی جدید شورای نگهبان انتخاب شدند. ماده 6 – سنوات نمايندگي مستخدمين رسمي دولت اعم از لشكري و كشوري و سازمانها و شركتها و مؤسسات دولتي و وابسته به دولت، نهادهاي عمومي و شهرداريها پس از انتخاب شدن و صدور اعتبارنامه با اعطاي گروه و افزايش سنواتي مربوطه جزو سنوات خدمتي آنان محسوب خواهد شد و در دوران نمايندگي فقط حقوق نمايندگي را دريافت خواهند كرد. آیا مجلس اختیار قانونگذاری به منظور تغییر آئیننامه شورای نگهبان برای شفاف شدن آرا این نهاد را دارد؟