ویروس کرونا (کووید-19) چیست و چقدر خطرناک است؟

در معمولیترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی میشود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” میشود. درمان ویروس کرونا چیست؟ هیج دارویی برای بیماری ناشیاز ویروس کرونای ووهان تأیید نشده است. درمان اصلی مراقبتهای حمایتی شامل اطمینان از اینکه بیمار بهقدر کافی اکسیژن دریافت میکند و درصورت لزوم استفاده از دستگاه ونتیلاتور برای فرستادن هوا به ریهها است. بیماران درحالیکه سیستم ایمنی آنها درحال فعالیت است، باید استراحت کرده و مایعات زیادی مصرف کنند.

«تمام غنائمی را که از دشمن به دست میآورید مال شماست. خداوند آنها را به شما داده است. «در داخل مرزهای سرزمین موعود، هیچکس را نباید زنده بگذارید. نکته هشتم: عوامل پشت پرده رویدادهای بزرگ جهان: طبق مستندات متقن و محکم تاریخی، با همینفرضیههای یهودی و بنیاسرائیلی، جنگ جهانی اول شعله ور شد و دهها میلیون انسان قربانی مطامع عدهای گوسالهپرست شدند. حادثه ۱۱ سپتامبر و انفجار برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک، پروژه جهانی دیگر این قبیله شیطانی بود. به مستندات معتبر تاریخی، جنگ جهانی دوم را نیز همین جماعت و در مسیر تکمیل سناریو و راهبرد جنگ جهانی اول، برافروختند که حدود ۶۰ میلیون انسان قربانی مطامع این شیاطین جنگ افروز شدند.

اگر در منطقهی شروع بیماری هستید، ریسک ابتلا به بیماری را جدی بگیرید. از توصیههای متخصصان و مقامات بهداشتی پیروی کنید. اگرچه بیشتر افراد مبتلا به بیماری شکل خفیف بیماری را تجربه میکنند اما ممکن است برخی افراد به نوع شدید بیماری دچار شوند. همچنین این بیماری در موارد بسیار کمی میتواند کشنده باشد. افراد مسن و همچنین افراد دارای بیماریهای زمینهای (مانند فشارخون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت) آسیبپذیرتر هستند.

اگر بیمار شدیم در منزل بمانیم. در صورت عطسه یا سرفه جلوی دهان را با دستمال بپوشانیم و آن را زود در سطل زباله دردار بیندازیم. اجسام و سطوحی که زیاد مورد لمس قرار میگیرند را با اسپری های تمیزکننده عادی خانگی پاکیزه نگه داریم. استفاده از ماسک برای افراد سالم توصیه نمیشود. افراد مبتلا، نزدیکان و مراقبین مبتلایان و کادر پزشکی بهداشتی باید به درستی از ماسک مناسب استفاده کنند.

البته باید توجه داشت که ممکن است به دلیل کمبود برخی انواع واکسن در کشور، واکسن سینوفارم به این افراد تزریق شود. همچنین افراد بالای 60 سالی که واکسن آسترازنکا دریافت کردهاند با گذشت حداقل 6 ماه از دوز دوم میتوانند دوز سوم این واکسن را دریافت کنند. این گروه میبایست برای دوز سوم حتما واکسن «آسترازنکا» تزریق کنند و دریافت کنندگان «اسپوتنیک» در دوز اول و دوم، باید برای دوز سوم واکسن «آسترازنکا» بزنند. در حال حاضر فقط به همین سه گروه دوز سوم تزریق میشود و افراد دیگر، حتی اگر چهار ماه از زمان تزریق دوز دوم آنها گذشته باشد، فعلا نمیتوانند برای دریافت دوز سوم مراجعه کنند. چه مدارکی برای تزریق دوز سوم لازم است؟ همراه داشتن کارت واکسن و کارت ملی برای تزریق دوز سوم ضروری است.

من به کشور چین یا ایران سفر کردهام. چه کار باید بکنم؟ من به یکی از کشورهایی که در خطر COVID-19 است سفر کردهام. چه کار باید بکنم؟ عفونت COVID-19 چه مدت طول میکشد؟ اگر مدیکر نداشته باشم چه میشود؟ COVID-19 چگونه تشخیص داده میشود؟ 3. اگر با کسی که COVID-19 دارد تماس پیدا کردم چه کار باید بکنم؟ چه کسی در خطر است؟ چگونه میشود از آن پیشگیری کرد؟ 4. آیا درمان یا واکسن برای آن وجود دارد؟ 5. آیا به دکتر من به اطلاع داده شده است؟ اگر نتوانم با دکترم صحبت کنم چه میشود؟

4. خواب کافی داشته باشید: بزرگسالان باید هر شب 7 ساعت یا بیشتر بخوابند، نوجوانان به 8 تا 10 ساعت خواب لازم دارند و کودکان و نوزادان تا 14 ساعت به خواب نیاز دارند. با بررسی 164 فرد بزرگسال سالم، مشخص شد افرادی که هر شب کمتر از 6 ساعت می خوابیدند، احتمال ابتلا به سرماخوردگی در آنها بیشتر است.

بعد از مراحل درمان، تمیز کردن و ضدعفونی و گندزدایی محیط انجام شد. از طرف دیگر، در صورت مواجهه با موارد مشکوک کووید-۱۹ بیماران میتوانند در یک اتاق ایزوله و با تهویه مناسب و یا در اتاقهای تحت فشار منفی معالجه شوند. اگر دندان نیاز به کشیدن دارد، بخیه قابل جذب ترجیح داده میشود.

همان طور که گفتیم، خدمات آزمایش در منزل یک سرویس نوظهور است که در سالهای اخیر با استقبال گستردهی بیماران مواجه شده و توانسته جایگاه خود را در حوزهی خدمات آزمایشگاهی، به دست آورد. گروه پاتوبیولوژی رهسا به عنوان یکی از مراکز پیشرو در ارائهی خدمات نمونهگیری در منزل، راحتی و آسایش را برای شما به همراه آورده و سبب صرفهجویی در زمان و هزینههایتان میشود. در حال حاضرگروه رهسا شامل ۴ مرکز آزمایشگاهی می باشد و درآینده جهت آسایش مراجعین مراکز جدید تاسیس می گردد.

  • خودداری ازدست زدن به چشم ها، بینی و دهان
  • سرفهی خشک
  • دست و انگشتان را به چشم ، بینی و دهان نمالید
  • رعایت بهداشت دست توسط کارکنان
  • از تماس نزدیک با افرادی که مبتلا هستند خودداری کنید
  • ایجاد تهویه مناسب در فضا
  • خستگی (خفیف یا شدید)

معمولا ویروس آنفلوانزاکمتر از نیم درصد مرگ و میر دارد و درپاندمی سال 1918 که کشندگی ویروس عامل پاندمی آنفلوانزا به 1 الي 3 درصد رسید، حدود 50 میلیون نفر را در سراسر دنیا به کام مرگ فرو کشید. اکنون می توان کشندگی %30 درصدی کوروناویروس جدید را تصور نمود که چه اندازه نگران کننده است . مخصوصا در پرسنل بیمارستان در اردن( باعث شده است که در برخورد با این بیماران ، همان سطح احتیاطات و اقدامات مراقبتی که برای نشانگان سارس توصیه می شد برای مبتلایان به ویروس جدید هم کماکان توصیه گردد. بر اساس راه اصلی انتقال کوروناویروس عامل سندرم سارس (SARS)، که تماس مستقیم است، راه رفتن به مدت کوتاه یا نشستن در اتاق انتظار برای مدت زمان کوتاه دارای نقش قابل توجهی درانتقال بیماری نمی باشد.