کارنامه اقتصادی احمدینژاد / ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

اما با گسترش عملیاتهای نظامی، شبهنظامیان حزبالله مشارکت خود را در عملیاتهای نظامی کاهش دادند و در نتیجه جذب نیرو نیز کاهش یافت. حزب الله نمی خواست حضور خود در سوریه را با حمله به پایگاه های آمریکا به خطر بیندازد، بنابراین مشارکت در اقدامات نظامی را کاهش داد و به نظر می رسید از کنترل خود بر مرز سوریه و لبنان راضی باشد.

و آخرین ماه مورد بررسی در دوره مورد نظر در زمان ریاست جمهوری رئیسی رشد نقدینگی 3.75 درصد بوده است. علی نوربخش ابتدا با نتیجه سه به سه و با برتری در کسب امتیاز درشت از سد “ویکتور ودرنیکوف” از روسیه گذشت، سپس با نتیجه ۹ بر صفر مقابل “ولازکو لوئیس آلفردو” از کلمبیا پیروز شد و در آخرین کشتی با نتیجه ۱۰ بر یک “رودیک مکرتچیان” از ارمنستان را مغلوب کرد و به مدال طلا گرفت.

نامههای بعدی محمود احمدینژاد، به انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پاپ بندیکت، رهبر کاتولیکهای جهان نوشته شد. پویا ناصرپور در وزن ۶۰ کیلوگرم در دور نخست با نتیجه ۶ بر صفر “نورایر هاخویان” از ارمنستان را مغلوب کرد، در نیمه نهایی با نتیجه ۹ بر صفر مغلوب “سرگئی املین” قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از روسیه شد و در دیدار رده بندی “میشال تراز” از لهستان را با نتیجه ۹ بر صفر مغلوب کرد و به مدال برنز دست یافت.

در پایان این مسابقات علی نوربخش در وزن ۵۵ کیلوگرم، ایمان محمدی در وزن ۶۳ کیلوگرم، حسین اسدی در وزن ۶۷ کیلوگرم و محمدرضا مختاری در وزن ۷۷ کیلوگرم به مدال طلا، جمال اسماعیلی در وزن ۸۲ کیلوگرم و مهدی بالی در وزن ۹۷ کیلوگرم به مدال نقره و پویا ناصرپور در وزن ۶۰ کیلوگرم، اشکان سعادتی فر در وزن ۷۲ کیلوگرم، حسین نوری در وزن ۸۷ کیلوگرم و امیر قاسمی منجزی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از فدراسیون کشتی، سی و پنجمین دوره رقابتهای کشتی فرنگی نظامیان جهان (سیزم) دوم و سوم آذر با حضور ۱۲ تیم در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب چهار مدال طلا، ۲ نقره، چهار برنز و ۲۰۰ امتیاز به عنوان قهرمانی رسید و روسیه با ۱۹۷ امتیاز نایب قهرمان شد.

جمهوری اسلامی ایران در مجاورتِ چندین منطقه کلیدی راهبردی و اغلب ناآرامِ جهان نظیرِ خلیج فارس، آسیای مرکزی، اقیانوس هند و قفقاز قرار دارد. در شهر و حومه دیرالزور، تیپ فاطمیون نام چندین مسجد و مردم را تغییر داده است که با «باورهای» آنها همخوانی نداشت.

ایرانیهای فعال در سوریه نیز شعارهایی را که قبلاً در ایران سر داده میشد، تبلیغ کردند. با گسترش عملیات نظامی، نیروهای رژیم توانستند بیشتر مناطق جغرافیایی سوریه را با حمایت شبه نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای روسیه به تصرف خود درآورند تا اینکه به دیرالزور رسیدند، دقیقاً کرانه غربی رود فرات، جایی که نیروهای آمریکایی در ساحل شرقی رودخانه آنجا مستقر هستند.

شبهنظامیان مورد حمایت ایران با ارائه مشوقهای مالی و استفاده مستمر از مذهب و فرقهگرایی، از شرایط زندگی فاجعهبار سوءاستفاده کرده و «شیعیگری» و عملیاتهای تبلیغی خود (تبدیل به شیعه) را در میان نیروهای وابسته، خانوادهشان و تمام بخشهای جامعه سوریه گسترش دادهاند.

همانطور که فرماندهان نظامی سپاه پاسداران و فرماندهان ارشد شبهنظامیان مورد حمایت ایران در سوریه ادعا کردهاند، نیروهای آمریکایی دشمن اصلی ایران بودهاند. این مساله موجب شده تا ایران در شرایط کنونی، از صنایعِ دفاعی و نظامیِ پرشوری برخوردار باشد که به هر نحو ممکن سعی دارند تا نیازهای این کشور را تامین کنند.

نشنال اینترست ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را دو نیروی اصلی نظامی عنوان کرده که به صورت مکمل کار می کنند و هماهنگی آن ها، موجب تقویتِ توان و قدرت نظامی و امنیتی ایران شده است. تا زمانی که تغییر در اختصاص یارانه ایجاد نشود، همان روال سابق تخصیص ارز ۴۲۰۰ صورت خواهد گرفت .دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

علاوه بر این، برخی از مردان جوان مجبور به ترک یا تغییر کار شدند و این به نوبه خود، به این افراد چاره ای جز کار برای شبه نظامیان تحت حمایت ایران نمیداد. به همین ترتیب، شبهنظامیان تحت حمایت ایران نام دختر دانشآموزی به نام «عایشه» را به «رقیه» و نام پسر دیگری به نام «عمر» را به «علی» تغییر دادند.

اضافه بر این، وسعت جغرافیایی ایران و همچنین جمعیت قابل توجه این کشور نیز، از جمله عوامل بازدارنده دیگری هستند که مانع از شکل گیری هرگونه تهاجمی علیه ایران می شوند. کما اینکه می توان ایران را از منظر قدرت نظامی، قدرتمند ترین کشور خاورمیانه دانست. سپاه قدس هماهنگی خوبی نیز با برخی نیروهای نیابتی ایران، نظیر حزب الله لبنان دارد و برای آن کمک های تسلیحاتی، آموزش و حمایت نظامی، فراهم می کند.

این نیروهای نظامی، در چهار لشگر زرهی، دو لشگر پیاده مکانیزه، چهار لشگر پیاده سبک، شش گروه توپخانه، دو واحد از نیروهای ویژه(کماندوها)، یک تیپ هوابرد، سه تا چهار تیپ کماندویی، تعداد نامشخصی از واحدهای هوایی، و سایر تیپ های زرهی و پیاده تشکیل می شوند. در وزن ۵۵ کیلوگرم که چهار نفر شرکت کردند که مسابقات به صورت دورهای برگزار شد.

در شرایط عادی معمولا روزنامهها تمایلی به درج چنین اخباری ندارند و در صورت انتشار، متهم به درج «خبرآگهی» میشوند مانند خبری که روزنامه رسالت ٢٢ تیرماه ٨٢ با تیتر «برخورد شهردار تهران با مدیر بیاعتنا به حقوق مردم» نوشت. نباید فراموش کرد که این کشور در طی هزاران سال، از حملاتِ اقوام و کشورهای مختلف به خاک خود رنج برده و اکنون به خوبی می داند که قدرت در حوزه نیروی زمینی برای آن کاملا ضروری است.

به گزارش الف، پایگاه خبری-تحلیلی “نشنال اینترست” در گزارشی، نیروهای مسلح ایران را یکی از ستون های محکم و اصلیِ قدرت منطقه ای کشور ارزیابی کرده و به طور خاص به این مساله اشاره نموده که حتی تحریمهای گسترده بین المللی علیه ایران نیز نتوانسته اند مانع از قدرت گیریِ نیروهای نظامی این کشور شوند. امروز، پرزیدنت بایدن در حال مذاکره برای از سرگیری توافق با ایران است که بدون شک نیاز به تحلیلی مشابه، دشوار و اریابی ریسک-فایده دارد.