گزارش جلسه برخی کمیسیون های پارلمان

در این میان نیز برخی جابه جایی ها در کابینه صورت خواهد گرفت که از مهم ترین آن میتوان به معرفی محمد نهاوندیان رئیس فعلی دفتر رئیس جمهور و نهاد ریاست جمهوری ایران به عنوان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم اشاره کرد . چالشی که ما اکنون داریم این است که رئیس جمهور فعلی آمریکا بارها درباره ویروس کرونا دروغ گفته است.

سیاست خارجی را می توان مجموعه اقدامتی در نظر گرفت که دولت ها، در ورای مرزهای خویش به منظور پیشبر اهداف در رابطه با بازیگران حکومتی و غیر حکومتی به عمل می آورند به علت اینکه بقا و حیات ملت ها کشورها به سیاست خارجی وابسته است، می توان آن را مهم ترین وجه زندگی اجتماعی ـ سیاسی دولت ها محسوب نمود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ترامپ همچنین میت رامنی و جو منچین دو نفر از سناتورهای آمریکایی را به دلیل رای به محکومیتش محکوم کرد و توئیت متحدانش درباره انتقام گیری از منتقدان دولتش از جمله نمایندگان دموکراتی که نقش کلیدی در تلاش ها علیه او داشتند را بازنشر کرد. حميد ميرزاده، رئيس سازمان مديريت و برنامهريزي کل کشوردر اين دوران از جمله کساني است که معتقد است دولت سازندگي در شرايط دشوار، شاخصهاي اقتصادي مثبتي براي کشور رقم زد «بهکارگيري سياستهاي تثبيت سبب شد نرخ تورم از 4/49 به 2/32 درصد در سال1375 کاهش يابد و در عين حال رشد توليد ناخالص داخلي از 5/4 به 2/5 درصد، رشد سرمايهگذاري از 2/3 به 3/8 درصد بالغ شده و نرخ بيکاري از 6/10درصد در سال 1374 به 9درصد در سال 1375 تقليل يافت.

در واقع ایران در جهت اعمال و حفظ موازنه گام برمی دارد در حالی که عربستان سعودی به دلیل ساختار غیر دموکراتیک و ضعف های حاکمیتی بدنبال تداوم بقا، حفظ و تثبیت حاکمیت رژیم آل سعور و مصون ماندن از تاثیرات تحولات جنبش آخرین یا هر نوع مخاطره برای بقای رژیم حاکم از طریق «اتحاد با قدرت های بزرگ بوده» راهبردی تهاجمی در منطقه اتخاذ نموده است این کشور در گذشته به داشتن سیاست خارجی محافظه کارانه و تا حدی میانه رو مشهور بوده استف اما بعد از تحولات اخیر منطقه، سیاست خارجی تهاجمی در پیش گرفته است، این سیاست خارجی تهاجمی برای حفظ امنیت رزیم این کشور است، زیرا آنها با توجه به امواج جدید خیزش های مردمی در منطقه و چالش های خود، چاره ای نمی بینند جز اینکه در سیاست خارجی فعال تر عمل کنند و سیاست خارجی تهاجمی به کار گیرند.

اما با روی کار آمدن جو بایدن عملاً در یک سالی که از عمر دولت جدید می گذرد شاهد هستیم که همان سیاست خارجی دونالد ترامپ در دستور کار قرار گرفته است. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: از نظر ما هر زمانی که طرفهای مقابل به تعهدات کامل خود در برجام برگردند، آن زمانی است که میتوانیم اعلام کنیم به یک توافق رسیدهایم.

به ویژه پس از نبرد «سیف القدس» در می گذشته که موجب شکست نظامی و معنوی بیسابقه صفوف اشغالگران شد و به صورت غیرمستقیم موجب سقوط حزب لیکود و رئیس آن یعنی نتانیاهو از قدرت شد». به عبارت دیگر، اگرچه شاخصه های سنتی جغرافیای سیاسی افغانستان پایدار هستند، اما تبیین حضور آمریکا در افغانستان بر اساس این مولفه ها به نوعی استعمار نوین تلقی می شد.

سرعت تعدیل اقتصاد به قیمتهای بالاتر انرژی بعد از اصلاح یارانه ها به توانایی شرکت ها در جبران هزینه افزایش یافته نهادهها بستگی دارد. آفتابنیوز : حمید رسایی نماینده وقت مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تاریخ هشتم مهرماه سال ۱۳۸۸ می گوید: بر خلاف نظر دیگران که اول باید مسایل داخلی را حل کرده و بعد به مسایل خارجی توجه کرد ، تا حضور فعال در خارج نداشته باشیم نمی توانیم به توسعه درونی دست یابیم و چهارمین سفر دیگر احمدی نژاد سفری فعال و پرتحرک بود و سفر اخیر برخلاف سفرهای گذشته نوعی جهاد به حساب می آمد.

رئیس ستاد اصلاحطلبان در شهر تهران، افزود: ما در انتخابات ریاست جمهوری و دوره دهم مجلس شورای اسلامی به خاطر رد صلاحیتهایی که صورت گرفته بود مجبور به ارائه لیست حداقلی شدیم. در توضیح استراتژی ناسیونالیسم مثبت محمد رضا شاه می گوید:با تحول اساسی که با قیام ملی 28 اُمرداد 2512 در زندگی سیاسی و اجتماعی ایران روی داد، سیاست ما بجای موازنه منفی بر پایه ی ناسیونالیسم مثبت قرار گرفت،مفهوم این سیاست اتخاذ رویه ای بود که حداقل استقلال سیاسی و اقتصادی کشور را براساس مصالح ملت ایران تامین کند و به جای انزواطلبی به ما امکان همکاری وسیع با همه کشورها را در کنار حفظ حاکمیت و حقوق ملی به ما بدهد،در این سیاست ناسیونالیستی که بعداً مستقل ملی نامیده شد تاکید اصلی همواره بر روی لغت ملی بود بدین معنی که می بایست در هر صورت و تحت هر شرایط جهانی پایتخت ما خواستگاه تمام تصمیمات مربوط به امور ملی و بین المللی و داخلی و خارجی ما باشد و سرنوشت کشور بطور کامل و قاطع در مراکز تصمیم گیری خود ما تعیین شود.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.تهرن : مرکز پژوهشهای مجلس. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر استقلال طلبی نشأت گرفته از آرمان های انقلاب و همچنین تاثیرپذیری از مکتب شیعه وبا تفکر صدورانقلاب و ایفای نقش رهبری جهان اسلام و برعهده گرفتن رسالتی فرامرزی و تعقیق اهداف فراملی بوده الگوی رفتاری جمهوی اسلامی ایران براساس خویشتن داری و حفظ توازن قدرت در خاورمیانه قابل بررسی است.

این مقاله با استفاده از مقالات تخصصی درمورد سیاست خارجی آمریکا و با تاکید بر روش تحقیق تحلیلی- تبیینی درصدد اثبات این فرضیه است که: منتقدان، اوباما را به عقبنشینی، انزوا، تضعیف موقعیت آمریکا در جهان و از دست دادن موقعیت رهبری در جهان متهم میکنند.

به نوشته او، بهرغم صرف سالانه میلیونها دلار در مراکز رسانهای و اندیشکدههای صهیونیستی، این مقاومت است که توانسته جنگ روانی علیه این رژیم را مدیریت کند. 4- نظام دوقطبی ترکیبی از یک سو آمریکا وژاپن بعنوان مرکز و چین بعنوان پیرامون از طرف دیگر اروپا بعنوان مرکز و روسیه و قفقاز و آسیای مرکزی پیرامون و سیاست خارجی روسیه و چین در این نوع از نظم خواهان تغییر می باشد و تمرکز بحث ما هم همین است .

ترجمه ابراهیم متقی و زهره پوستین چی، تهران: انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی. تهران : دفتر نشر فرهنگ اسلامی. ترجمه غلامرضا آزاد،تهران : نشر وثقی. 1385دولت های توسعه گرا ، ترجمه جواد افشار کهن، نشر مرندیز. ترجمه علیرضا طیب،تهران :پژوهشکده مطالعات راهبردی.

از ابتدای دولت اوباما تیم سیاسی او متوجه شده بود که سیاست خارجی اوباما با دو خطر اصلی مواجه است؛ اگر تعداد زیادی سرباز آمریکایی در غرب آسیا و شمال آفریقا کشته شود او خطر از دست دادن حمایت دموکرات­ها را خواهد داشت و اگر اجازه تعرض به منافع حیاتی آمریکا را دهد، خطر ضعیف نامیده­شدن توسط جمهوری­خواهان به­وجود خواهد ­آمد.

نخبگان سیاسی در عرصه روابط بین الملل با در نظر گرفتن و بررسی کردن توانایی های داخلی و محذورات بین المللی، سیاست را اتخاذ می کند که منافع و اهداف کشور را در خارج کشور با کمترین هزینه محقق سازد. میتوان بیان داشت که بین «قدرت ملی» با حوزهی «منافع ملی»، نوعی ارتباط تنگاتنگ وجود دارد و از این طریق، کاربرد قدرت ملی برای رسیدن به «امنیت» توجیه میشود.

خارا کارشناس سیاسی اوکاین میگوید با وجود اصرار مسکو مبنی بر نداشتن برنامه برای حمله، برنامه های تهاجمی دیگر روسیه در این منطقه محتمل است. سیاست خارجی دانمارک بطور سنتی بر پایه گرایش های فراآتلانتیکی استوار شده است. احساس می کنند که هر خودرویی که در خیابان حرکت می کند بمب گذاری شده است .

به گزارش پایگاه خبری هیل، اعضای این گروه افزودند: ما در برابر نژادپرستی، تبعیض جنسیتی، همجنسگرا هراسی و بیگانههراسی که رئیس جمهوری و هر مقام منتخب دیگری از طریق آن دموکراسی ما را مسموم میکند، بیتفاوت نمینشینیم. درجلسه مسئولین به پرسش های اعضای کمیسیون پاسخ ارائه نموده، رئیس کمیسیون طی رهنمودی ازوزارت دفاع ملی خواست،درصفوف اردوی ملی باید جوانان با درک و فهم راکه با قابلیت بلند رزمی داشته و معتقد به وحدت ملی ومنافع ملی باشند ، جلب وجذب شوند .

هی بگوئیم مبارزه با فساد اقتصادی. با به قدرت رسیدن باراک اوباما، چرخشی در سیاست خارجی آمریکا ایجاد شد؛ در حالی که سیاست خارجی بوش بر یکجانبهگرایی و تاکید برحصول امنیت و منفعت به شیوه سختافزاری استوار شده بود. در کنار آن برخی پیمان ها مانند پیمان نفتا هم مزید بر علت بود.